Det finns 28 annonser ute om lediga jobb i Krokoms kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 13 augusti låg det 28 annonser ute om lediga jobb i Krokom, motsvarande knappt 40 tjänster. För en månad sedan fanns det 40 jobbannonser i kommunen, alltså tolv fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade knappt 50 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
---|---|---|---|---|
Grundutbildade sjuksköterskor | 9 | (−1) | 5 | (−1) |
Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 6 | (+1) | 2 | (+1) |
Personliga assistenter | 3 | (±0) | 1 | (−2) |
Apotekare | 2 | (+2) | 1 | (+1) |
Socialsekreterare | 2 | (±0) | 2 | (±0) |
Kockar och kallskänkor | 2 | (±0) | 2 | (±0) |
Personal- och HR-chefer | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
Vårdare, boendestödjare | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
Specialistläkare | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
Psykologer | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 13 augusti och 16 juli av utannonserade jobb där Krokoms kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Krokoms kommun var förra månaden 3,1 procent, vilket är 0,5 procentenheter högre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Krokom här.