Det finns nio annonser ute om lediga jobb i Älvsbyns kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 13 augusti låg det nio annonser ute om lediga jobb i Älvsbyn, motsvarande tio tjänster. För en månad sedan fanns det tio jobbannonser i kommunen, alltså en fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade tio tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
---|---|---|---|---|
Montörer, elektrisk och elektronisk utrustning | 2 | (+2) | 1 | (+1) |
Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 2 | (+1) | 2 | (+1) |
Apotekare | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Biståndsbedömare m.fl. | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
Motorfordonsmekaniker och fordonsreparatörer | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Socialsekreterare | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Städare | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Väktare och ordningsvakter | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 13 augusti och 16 juli av utannonserade jobb där Älvsbyns kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Älvsbyns kommun var förra månaden 4,4 procent, vilket är 0,7 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Älvsbyn här.