Det finns 44 annonser ute om lediga jobb i Båstads kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 13 augusti låg det 44 annonser ute om lediga jobb i Båstad, motsvarande drygt 60 tjänster. För en månad sedan fanns det 39 jobbannonser i kommunen, alltså fem färre än idag. Förra månadens annonser motsvarade drygt 60 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
---|---|---|---|---|
Hovmästare och servitörer | 19 | (+7) | 8 | (+2) |
Städare | 9 | (+4) | 6 | (+2) |
Grundutbildade sjuksköterskor | 5 | (±0) | 1 | (±0) |
Personliga assistenter | 4 | (±0) | 4 | (±0) |
Installations- och serviceelektriker | 2 | (+2) | 1 | (+1) |
Restaurang- och kökschefer | 2 | (+1) | 2 | (+1) |
Elektronikreparatörer och kommunikationselektriker m.fl. | 2 | (+2) | 1 | (+1) |
Restaurang- och köksbiträden m.fl. | 2 | (±0) | 2 | (±0) |
Kyl- och värmepumpstekniker m.fl. | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 13 augusti och 16 juli av utannonserade jobb där Båstads kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Båstads kommun var förra månaden 4,8 procent, vilket är 0,2 procentenheter högre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Båstad här.