Priserna på villor sjunker något i Halland

Hallands län Fastighetspriser
Villafasad

Villapriserna har gått ner i Hallands län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 1 procent.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

I hela Sverige däremot ökar villapriserna. I hela riket noterades en prisuppgång på 2 procent.

Graf: Prisutveckling för villor i Hallands län
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på villor stiger i 84 av landets kommuner, medan de sjunker i 71 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på villor ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Halland sjunker priserna på villor i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Halmstad där priserna sjönk med 4 procent. I Laholm däremot steg priserna med 6 procent.

Sammanlagt såldes 709 villor i Hallands län mellan maj och juli till ett genomsnittligt pris på 4,6 miljoner kronor. I fjol gjordes 672 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 16 502 villor för i snitt 4,0 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda villor i Hallands län

Priserna på bostadsrätter ökar något

Priserna på bostadsrätter har gått upp i Hallands län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 1 procent.

I hela Sverige däremot sjunker priserna på bostadsrätter. I hela riket noterades en prisnedgång på 2 procent.

Graf: Prisutveckling för bostadsrätter i Hallands län
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på bostadsrätter sjunker i 64 av landets kommuner, medan de stiger i 48 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på bostadsrätter ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Halland stiger priserna på bostadsrätter i tre av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Falkenberg där priserna steg med 31 procent. I Varberg däremot sjönk priserna med 6 procent.

Sammanlagt såldes 521 bostadsrätter i Hallands län mellan maj och juli till ett genomsnittligt pris på 2,7 miljoner kronor. I fjol gjordes 432 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 25 104 bostadsrätter för i snitt 2,9 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda bostadsrätter i Hallands län

Priserna på fritidshus går något uppåt

Priserna på fritidshus har gått upp i Hallands län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tolv månaderna visar på en uppgång med 1 procent.

I hela Sverige däremot sjunker priserna på fritidshus. I hela riket noterades en prisnedgång på 1 procent.

Graf: Prisutveckling för fritidshus i Hallands län
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på fritidshus stiger i 22 av landets kommuner, medan de sjunker i 21 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på fritidshus ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Halland stiger priserna på fritidshus i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Laholm där priserna steg med 15 procent. I Varberg däremot sjönk priserna med 15 procent.

Sammanlagt såldes 61 fritidshus i Hallands län mellan maj och juli till ett genomsnittligt pris på 3,0 miljoner kronor. I fjol gjordes 73 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 2 074 fritidshus för i snitt 2,2 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda fritidshus i Hallands län

Tabeller

Försäljningar av villor i Hallands län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Falkenberg−3 % 893,3 miljoner
Halmstad−4 % 1874,5 miljoner
Hylte 131,4 miljoner
Kungsbacka±0 % 2345,8 miljoner
Laholm+6 % 622,8 miljoner
Varberg−3 % 1244,5 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Hallands län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Falkenberg+31 % 922,2 miljoner
Halmstad+2 % 1572,2 miljoner
Hylte 0
Kungsbacka+2 % 1333,4 miljoner
Laholm 151,8 miljoner
Varberg−6 % 1242,8 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Hallands län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Falkenberg+2 % 163,3 miljoner
Halmstad 52,6 miljoner
Hylte 21,3 miljoner
Kungsbacka 52,6 miljoner
Laholm+15 % 142,1 miljoner
Varberg−15 % 193,7 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.