Mellan maj och juli gjordes sammanlagt 13 affärer med villor i Storumans kommun. Det kan jämföras med nio vid motsvarande tid i fjol.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda villorna i Storumans kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,6 miljoner kronor.
I hela Västerbotten såldes 423 villor för i snitt 2,8 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Storuman den här månaden.
Priserna på villor stiger i 84 av landets kommuner, medan de sjunker i 71 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Sex bostadsrätter såldes
Mellan maj och juli gjordes sammanlagt sex affärer med bostadsrätter i Storumans kommun.
De sålda bostadsrätterna i Storumans kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,2 miljoner kronor.
I hela Västerbotten såldes 497 bostadsrätter för i snitt 1,8 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Storuman den här månaden.
Priserna på bostadsrätter sjunker i 64 av landets kommuner, medan de stiger i 48 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Priserna på fritidshus går något uppåt
Priserna på fritidshus har gått upp i Storumans kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tolv månaderna visar på en uppgång med 2 procent.
Även i hela Västerbotten ökar priserna på fritidshus. I hela länet noterades en prisuppgång på 2 procent.

Priserna på fritidshus stiger i 22 av landets kommuner, medan de sjunker i 21 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Västerbottens län stiger priserna på fritidshus i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Skellefteå där priserna steg med 14 procent. I Umeå däremot sjönk priserna med 2 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i tolv av länets 15 kommuner.
Sammanlagt såldes åtta fritidshus i Storumans kommun mellan maj och juli till ett genomsnittligt pris på 3,8 miljoner kronor. I fjol gjordes tolv affärer vid den här tiden på året.
I hela Västerbotten såldes 102 fritidshus för i snitt 1,9 miljoner kronor.

Tabeller
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Bjurholm | 4 | 0,7 miljoner | |
Dorotea | 6 | 1,0 miljon | |
Lycksele | 23 | 1,1 miljoner | |
Malå | 9 | 0,7 miljoner | |
Nordmaling | 17 | 1,2 miljoner | |
Norsjö | 4 | 1,3 miljoner | |
Robertsfors | 8 | 1,0 miljon | |
Skellefteå | +1 % ▲ | 110 | 2,2 miljoner |
Sorsele | 3 | 0,4 miljoner | |
Storuman | 13 | 1,6 miljoner | |
Umeå | −1 % ▼ | 194 | 4,0 miljoner |
Vilhelmina | 4 | 0,7 miljoner | |
Vindeln | 5 | 1,4 miljoner | |
Vännäs | 19 | 2,4 miljoner | |
Åsele | 4 | 0,5 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Bjurholm | 0 | ||
Dorotea | 0 | ||
Lycksele | 2 | 0,4 miljoner | |
Malå | 0 | ||
Nordmaling | 0 | ||
Norsjö | 0 | ||
Robertsfors | 0 | ||
Skellefteå | −9 % ▼ | 122 | 1,3 miljoner |
Sorsele | 0 | ||
Storuman | 6 | 2,2 miljoner | |
Umeå | ±0 % ▸ | 362 | 2,0 miljoner |
Vilhelmina | 0 | ||
Vindeln | 0 | ||
Vännäs | 5 | 0,6 miljoner | |
Åsele | 0 |
Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Bjurholm | 1 | 0,8 miljoner | |
Dorotea | 0 | ||
Lycksele | 1 | 0,6 miljoner | |
Malå | 0 | ||
Nordmaling | 9 | 1,4 miljoner | |
Norsjö | 0 | ||
Robertsfors | 14 | 1,5 miljoner | |
Skellefteå | +14 % ▲ | 22 | 1,7 miljoner |
Sorsele | 2 | 0,9 miljoner | |
Storuman | +2 % ▲ | 8 | 3,8 miljoner |
Umeå | −2 % ▼ | 37 | 2,2 miljoner |
Vilhelmina | 6 | 1,4 miljoner | |
Vindeln | 1 | 2,1 miljoner | |
Vännäs | 0 | ||
Åsele | 1 | 0,6 miljoner |