Under juni och juli upprättades 3 100 anmälningar om misstänkta brott i Blekinge län. Vanligaste brottskategorin? Stöld utan inbrott. Men även det nya brottet förolämpning mot tjänsteman har registrerats.
Under juni och juli har polisen registrerat 3 100 ärenden om misstänkta brott i Blekinge län. 2 813 av dessa anmälningar gäller brott som ska ha begåtts just under sommaren. Tabellen nedan listar de vanligaste.
| Brottskategori | Antal registrerade ärenden |
|---|---|
| Stöld utan inbrott | 515 |
| Trafikbrott | 261 |
| Kortbedrägeri | 234 |
| Inbrottsstöld | 223 |
| Skadegörelse | 204 |
| Cykelstöld | 176 |
| Misshandel | 165 |
| Ofredande | 154 |
| Narkotikabrott | 138 |
| Olaga hot | 107 |
| Bedrägeri genom social manipulation | 86 |
| Övriga specialstraffrättsliga brott | 75 |
| Övriga bedrägeribrott | 64 |
| Rattfylleri | 52 |
| Annonsbedrägeri | 48 |
| Ärekränkningsbrott | 43 |
| Hemfridsbrott | 32 |
| Bilstöld | 31 |
| Övriga brott mot brottsbalken 8 kap | 27 |
| MC-stöld | 26 |
I början av juli började den nya lagen om förolämpning mot tjänsteman gälla i Sverige. Enligt den nya lagen kan den som kränker en tjänstemans självkänsla eller värdighet genom beskyllning, nedsättande uttalande eller förödmjukande beteende dömas till böter eller fängelse i högst sex månader.
I Blekinge har det gjorts två anmälning om förolämpningar mot tjänsteman. I landet som helhet har 191 ärenden registrerats, 191 av dessa i Sverige. Exakt vad som ligger bakom dessa anmälningar framgår inte av datamaterialet, men omkring hälften av ärendena i hela landet gäller incidenter som ska ha inträffat under kvällen eller natten.
| Kommun | Tidpunkt |
|---|---|
| Karlskrona | 14 juli 10.35 |
| Karlshamn | 2 augusti 16.00–2 augusti 16.30 |
Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 708 övriga ärenden i Blekinge under sommaren. Vi listar dessa i tabellen nedan.
| Ärende | Antal |
|---|---|
| Förlustanmälan | 627 |
| Trafikolycka utan misstanke om brott | 36 |
| Försvunnen person | 18 |
| Övriga dödsfall utan misstanke om brott | 10 |
| Brand utan misstanke om brott | 7 |
| Förlust av vapen | 4 |
| Viltolycka | 3 |
| Övriga ej brott | 2 |
| Självmord | 1 |