Fler elever per lärare än snittet i Lidingöskolorna

Lidingö kommun Skola
Skolböcker

Lidingö kommun hör till de kommuner i landet där det går flest elever på varje lärare i grundskolan, och lärartätheten minskade dessutom förra läsåret, visar den senaste personalstatistiken från Skolverket.

I Lidingös 17 grundskolor går det i snitt 14 elever per lärare. Det kan jämföras med 12,0 elever per lärare i riket som helhet, och innebär alltså en totalt sett lägre lärartäthet.

Jämfört med för ett par decennier sedan har lärartätheten i Lidingö kommun ökat något, från i snitt 14,2 elever per lärare åren runt millennieskiftet (baserat på medelvärdet för fem år).

I landet som helhet har lärartätheten varit i stort sett oförändrad flera år i rad.

Graf som visar utvecklingen över tid
Kraftiga variationer från ett år till ett annat kan bero på att en skola saknas i ŕapporteringen ett visst år

Lärartätheten är generellt lägre i enskilda skolor än i kommunala – sett till riket som helhet – och medan motsvarande skillnad i lärarbehörighet minskat något de senaste åren, har klyftan när det gäller lärartäthet bara ökat.

I Lidingö kommun finns sex grundskolor med enskild huvudman, med totalt 14,2 elever på varje lärare, 0,2 fler än i de kommunala skolorna.

Skolorna med allra högst lärartäthet är ofta resursskolor eller skolor med resursklasser, varför skolor inte alltid är direkt jämförbara med varandra. På samma sätt kan en enskild resursskola påverka en liten kommuns totalsiffra.

Lärartäthet per skola
SkolaElever per lärareAntal lärareTyp av huvudman
I Ur och Skur Utsikten skola10,08,4Enskild
Bodals skola10,122,7Kommunal
Futuraskolan International Gåshaga12,315,9Enskild
Montessori Mondial Lidingö12,710,5Enskild
Källängens skola12,851,5Kommunal
Ljungbackens skola13,59,5Kommunal
Klockargårdens skola13,810,5Kommunal
Torsviks skola14,052,0Kommunal
Käppala skola14,236,0Kommunal
Sticklinge skola14,325,6Kommunal
Rudboda skola14,818,4Kommunal
Bo skola15,19,6Kommunal
Futuraskolan International Kottla15,421,2Enskild
Christinaskolan15,531,0Enskild
Albatross Montessoriskola15,611,4Enskild
Högsätra skola15,735,2Kommunal
Skärsätra skola16,219,9Kommunal

Den allra högsta lärartätheten bland landets kommuner har Dorotea med 7,2 elever per lärare. Kommunen med högst lärartäthet i Stockholms län är Södertälje med 11,9 elever per lärare. Generellt brukar lärartätheten vara högst i glesbygdskommuner med små byskolor, och lägst i storstadsområdena.

Lärartäthet i länets kommuner
KommunElever per lärare
Södertälje11,9
Salem12,6
Stockholm12,6
Sollentuna12,7
Huddinge13,0
Norrtälje13,0
Sigtuna13,0
Upplands-Bro13,0
Tyresö13,1
Ekerö13,2
Botkyrka13,5
Danderyd13,5
Solna13,5
Upplands Väsby13,5
Lidingö14,0
Nynäshamn14,0
Österåker14,0
Haninge14,2
Järfälla14,2
Nacka14,3
Värmdö14,3
Sundbyberg14,4
Vallentuna14,4
Täby14,5
Vaxholm14,5
Nykvarn15,2
I kommunsiffrorna ingår även olika slags resursskolor med hög lärartäthet. När en liten kommun har en sådan skola påverkar det totalsiffran så att en direkt jämförelse med andra kommuner kan vara missvisande.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.