Så sena var tågen i Sävsjö i juli

Sävsjö kommun Järnväg
Järnvägsspår

Juli månads tågtrafik präglades av ett antal dagar med extrema förseningar runtom i landet. Så här sena var tågen vid Sävsjö och Stockaryd förra månaden.

Av knappt 600 tåg som passerade Sävsjö eller Stockaryd i juli var 34 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 6 procent.

Sex procent är marginellt mindre än månaden innan, och kan jämföras med fyra procent i juli 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Dagen med flest sena tåg var söndag den 6 juli, när 36 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 17614 (Krösatågen), mellan Växjö och Jönköping C, som var 1 timme och 48 minuter sent när det passerade Sävsjö kommun på kvällen lördag den 5:e.

Störst andel förseningar under juli drabbades Krösatågen mellan Jönköping C och Växjö av. Sex procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Jönköping C–VäxjöKrösatågen6 %
(31 av 482 tåg)
1 minut och 22 sekunder11 mil
Nässjö C–VäxjöKrösatågen4 %
(3 av 73 tåg)
1 minut och 5 sekunder9 mil
Alvesta–Jönköping CKrösatågen0 %
(0 av 22 tåg)
48 sekunder10 mil
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Sävsjö kommun.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Sävsjö kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken i Sävsjö under juli
TidSenaste meddelande om händelsen
1 juli 15.37–18.00Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Forserum och Äng
1 juli 1.27–2 juli 19.00Förseningar i tågtrafiken på grund av elfel mellan Älmhult och Diö
2 juli 12.53–14.50Förseningar och inställda avgångar i tågtrafiken på grund av ett spårväxelfel i Tjörnarp
2 juli 12.59–23.00Förseningar och inställda avgångar i tågtrafiken på grund av ett elfel mellan Lund och Hässleholm
3 juli 7.49–11.00Stopp i tågtrafiken mellan Södertälje Syd och Järna/Gnesta sedan kl 07:15 på grund av elfel
6 juli 15.53–17.50Förseningar i tågtrafiken på grund av spårväxelfel mellan Bodafors och Sävsjö
8 juli 17.29–18.50Förseningar i tågtrafiken på grund av obehöriga i spårområdet mellan Älmhult och Osby
8 juli 23.23–1.50Förseningar i tågtrafiken på grund av tidigare stillastående tåg mellan Örtofta och Stångby
10 juli 13.33–11 juli 5.00Stopp i tågtrafiken vid Gnesta sedan kl 13:30 på grund av ett elfel
11 juli 14.51–16.40Förseningar i tågtrafiken mellan Lammhult och Stockaryd
14 juli 6.33–18.00Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Flen och Gnesta
17 juli 10.24–12.00Tillfälliga tekniska problem med skyltningssystemet samt utropen i hela landet
18 juli 14.15–18.00Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Strångsjö och Katrineholm
19 juli 16.16–20 juli 6.00Stopp i tågtrafiken mellan Linköping och Vikingstad på grund av elfel
20 juli 7.38–10.00Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Malmö-Alvesta
20 juli 20.03–22.30Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Mjölby och Nässjö
21 juli 11.58–14.20Förseningar i tågtrafiken på grund av spårfel vid Kimstad
25 juli 21.59–23.20Tågtrafiken kör som normalt igen i Vislanda
26 juli 6.51–8.40Stopp i tågtrafiken mellan Hässleholm och Ballingslöv sedan kl 06:50 på grund av ett befarat spårfel
27 juli 20.04–21.30Förseningar i tågtrafiken på grund av obehöriga i spårområdet i Alvesta
27 juli 23.44–28 juli 2.10Tågtrafiken kör som normalt igen mellan Stångby och Lund
28 juli 12.26–16.15Förseningar kan förekomma i tågtrafiken på grund av ett elfel mellan Katrineholm och Norrköping
30 juli 15.06–23.50Förseningar i tågtrafiken på grund av felavhjälpning på ett stillastående tåg på spår 2 i Tjörnarp
30 juli 22.23–31 juli 2.00Stopp i tågtrafiken, på Västkustbanan, mellan Ramlösa och Kävlinge sedan kl 22:20 på grund av en olycka
Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen i Sävsjö under juli. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.