Mest tågförseningar på över ett år vid Vingåkers station

Vingåkers kommun Järnväg
Järnvägsspår

Andelen sena tåg vid Vingåkers station steg förra månaden, till den högsta noteringen sedan åtminstone förra årsskiftet.

Av drygt 500 tåg som passerade Vingåkers station i juli var 128 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 25 procent, en bra bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

25 procent är den högsta andelen sena tåg sedan åtminstone den hårt förseningsdrabbade vintern 2023/24. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Juli månad präglades av flera dagar med extrema förseningar runt om i landet.

Dagen med flest sena tåg var måndag den 14 juli, när 58 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 133 (Mälartåg), mellan Stockholm C och Hallsbergs station, som var 2 timmar och 6 minuter sent när det nådde Vingåkers station klockan 16.261 måndag den 14:e.

Störst andel förseningar under juli drabbades Mälartågen mellan Stockholm C och Hallsbergs station av. 25 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Hallsbergs station–Stockholm CMälartåg25 %
(120 av 473 tåg)
5 minuter och 29 sekunder17 mil
Stockholm C–Vingåkers stationMälartåg19 %
(7 av 37 tåg)
5 minuter och 36 sekunder13 mil
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till Vingåkers station.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Vingåkers kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken vid Vingåkers station under juli
TidSenaste meddelande om händelsen
1 juli 12.51–17.20Förseningar i tågtrafiken genom Vretstorp på grund av ett tillbud
3 juli 6.08–8.30Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Vingåker och Hallsberg
3 juli 7.49–11.00Stopp i tågtrafiken mellan Södertälje Syd och Järna/Gnesta sedan kl 07:15 på grund av elfel
4 juli 13.54–20.00Stopp i tågtrafiken till och från Göteborg C sedan kl 14:00 på grund av elfel
7 juli 14.05–16.00Förseningar i tågtrafiken efter tidigare elfel mellan Södertälje syd och Gnesta
8 juli 10.02–12.00Förseningar på grund av tidigare djur i spår mellan Alingsås och Vårgårda
8 juli 12.03–16.00Stopp i tågtrafiken förbi Töreboda sedan kl 12:10 på grund av brofel
9 juli 4.14–15.30Förseningar i tågtrafiken på grund av växelfel i Norsesund
10 juli 13.33–11 juli 5.00Stopp i tågtrafiken vid Gnesta sedan kl 13:30 på grund av ett elfel
14 juli 6.33–18.00Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Flen och Gnesta
14 juli 10.39–11.50Stopp i tågtrafiken förbi Töreboda sedan kl 10:40 på grund av brofel
16 juli 20.55–17 juli 18.00Det är störningar i tågtrafiken på grund av ett signalfel och stopp utanför Hallsberg
16 juli 1.18–18 juli 12.00Förseningar i tågtrafiken på grund av växelfel mellan Floda och Norsesund
17 juli 5.50–14.00Stopp i tågtrafiken på grund av elfel mellan Karlstad och Kil
17 juli 10.24–12.00Tillfälliga tekniska problem med skyltningssystemet samt utropen i hela landet
18 juli 14.15–18.00Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Strångsjö och Katrineholm
18 juli 19.09–23.00Stopp i tågtrafiken mellan Falköping och Herrljunga på grund av växelfel i Floby
19 juli 13.56–16.10Det är störningar i tågtrafiken genom Hallsberg station på grund av ett elfel
19 juli 16.16–20 juli 6.00Stopp i tågtrafiken mellan Linköping och Vikingstad på grund av elfel
20 juli 10.23–18.00Förseningar i tågtrafiken mellan Katrineholm och Hallsberg på grund av ett växelfel
22 juli 13.47–16.00Förseningar i tågtrafiken på grund av tidigare fordonsfel
24 juli 18.46–19.30Det är störningar på sträckan och stopp utanför Hallsberg på grund av en misstänkt olycka
26 juli 7.55–10.40Förseningar i tågtrafiken på grund av ett signalfel mellan Flemingsberg och Södertälje syd
28 juli 18.52–29 juli 5.00Stopp i tågtrafiken mellan Göteborg och Aspen sedan kl 18:55 på grund av elfel
29 juli 10.20–15.00Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel i Lerum
Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen vid Vingåkers station under juli. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.