Fyra av tio tåg vid Degerfors station var sena i juli

Degerfors kommun Järnväg
Järnvägsspår

Juli månads tågtrafik präglades av ett antal dagar med extrema förseningar runtom i landet. Så här sena var tågen vid Degerfors station förra månaden.

Av knappt 500 tåg som passerade Degerfors station i juli var 195 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 40 procent, en bra bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

40 procent kan jämföras med 24 procent månaden innan, och 36 procent i juli 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Dagen med flest sena tåg var onsdag den 16 juli, när 83 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 638 (SJ Snabbtåg), mellan Oslo S och Stockholm C, som var 6 timmar och 44 minuter sent när det nådde Degerfors station klockan 21.471 torsdag den 17:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Elfel.

Störst andel förseningar under juli drabbades SJ Snabbtågen mellan Stockholm C och Oslo S av. 52 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Oslo S–Stockholm CSJ Snabbtåg52 %
(71 av 137 tåg)
23 minuter och 31 sekunder42 mil
Karlstad C–Stockholm CSJ InterCity49 %
(27 av 55 tåg)
15 minuter och 27 sekunder26 mil
Oslo S–Stockholm CSJ InterCity47 %
(41 av 88 tåg)
19 minuter och 10 sekunder42 mil
Karlstad C–Stockholm CSJ Snabbtåg33 %
(41 av 125 tåg)
12 minuter och 53 sekunder26 mil
Karlstad C–Stockholm CTågab10 %
(4 av 39 tåg)
5 minuter och 9 sekunder26 mil
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till Degerfors station.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Degerfors kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken vid Degerfors station under juli
TidSenaste meddelande om händelsen
3 juli 7.49–11.00Stopp i tågtrafiken mellan Södertälje Syd och Järna/Gnesta sedan kl 07:15 på grund av elfel
10 juli 13.33–11 juli 5.00Stopp i tågtrafiken vid Gnesta sedan kl 13:30 på grund av ett elfel
14 juli 6.33–18.00Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Flen och Gnesta
17 juli 5.50–14.00Stopp i tågtrafiken på grund av elfel mellan Karlstad och Kil
17 juli 10.24–12.00Tillfälliga tekniska problem med skyltningssystemet samt utropen i hela landet
25 juli 12.30–15.20Det är störningar på sträckan på grund av en urspårning och stopp i Kristinehamn
Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen vid Degerfors station under juli. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.