Fjärde månaden med ökande förseningar i Västerbotten

Västerbottens län Järnväg
Järnvägsspår

Andelen sena tåg vid stationerna i Västerbottens län steg förra månaden, och har nu varit på uppåtgående sedan i mars i år.

Av omkring 1 400 tåg som passerade någon av stationerna i Västerbottens län i juli var 223 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 16 procent, en bra bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

16 procent är marginellt mer än månaden innan, och kan jämföras med tolv procent i juli 2024. Juli är den fjärde månaden i rad med ökande förseningar i Västerbotten, även om skillnaden från föregående månad var liten. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Juli månad präglades av flera dagar med extrema förseningar runt om i landet.

Dagen med flest sena tåg var lördag den 26 juli, när 55 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 93 (SJ Nattåg), mellan Narvik och Stockholm C, som var 6 timmar, 8 minuter och 20 sekunder sent när det passerade Västerbottens län på morgonen fredag den 25:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Oväder.

Störst andel förseningar under juli drabbades SJ Nattågen mellan Stockholm C och Narvik av. 71 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Narvik–Stockholm CSJ Nattåg71 %
(22 av 31 tåg)
58 minuter och 49 sekunder101 mil
Luleå–Stockholm CSJ Nattåg53 %
(41 av 77 tåg)
28 minuter och 12 sekunder73 mil
Luleå–Umeå ÖNorrtåg43 %
(48 av 112 tåg)
16 minuter och 37 sekunder22 mil
Stockholm C–Umeå CSJ Snabbtåg30 %
(22 av 73 tåg)
14 minuter och 12 sekunder51 mil
Umeå Ö–VindelnNorrtåg11 %
(36 av 340 tåg)
2 minuter och 18 sekunder5 mil
Hällnäs–Umeå ÖNorrtåg9 %
(11 av 126 tåg)
2 minuter och 20 sekunder6 mil
Sundsvall C–Umeå CNorrtåg8 %
(39 av 475 tåg)
3 minuter och 7 sekunder22 mil
Umeå Ö–VännäsNorrtåg3 %
(1 av 34 tåg)
27 sekunder3 mil
Umeå C–Örnsköldsvik CNorrtåg3 %
(3 av 110 tåg)
1 minut och 22 sekunder10 mil
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Västerbottens län.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Västerbottens län.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken i Västerbotten under juli
TidSenaste meddelande om händelsen
5 juni 10.39–11 juli 15.00Det är ändringar i tågtrafiken mellan Umeå-Hällnäs på grund av ett planerat banarbete
5 juli 8.54–13.30Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Knivsta och Arlanda C/Märsta
6 juli 14.47–17.45Stopp i tågtrafiken mellan Timrå och Härnösand på grund av ett tåg med fordonsfel på sträckan
7 juli 16.14–17.45Stopp i tågtrafiken mellan Västeraspby och Örnsköldsvik på grund av ett tillbud
14 juli 13.39–1.00Det är störningar i tågtrafiken på sträckan på grund av ett elfel i Boden
17 juli 10.24–12.00Tillfälliga tekniska problem med skyltningssystemet samt utropen i hela landet
18 juli 17.08–19.00Det är störningar i tågtrafiken på grund av en riven kontaktledning i Vännäs
22 juli 3.37–12.00Stopp i tågtrafiken mellan Bastuträsk och Jörn på grund av elfel
26 juli 12.03–20.00Stopp i tågtrafiken på grund av träd mot kontaktledningen mellan Örnsköldsvik och Kramfors
28 juli 8.29–12.00Det är störningar i tågtrafiken på grund av ett signalfel och felaktig bomanläggning i Vindeln, troligen orsakat av åska
28 juli 8.31–10.10Det är störningar i tågtrafiken och stopp genom Vindeln på grund av ett signalfel och felaktig bomanläggning, troligen orsakat av åska
Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen i Västerbotten under juli. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.