Det finns 379 annonser ute om lediga jobb i Eskilstuna kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 16 juli låg det 379 annonser ute om lediga jobb i Eskilstuna, motsvarande drygt 500 tjänster. För en månad sedan fanns det noll jobbannonser i kommunen, alltså 379 färre än idag. Förra månadens annonser motsvarade noll tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
---|---|---|---|---|
Grundutbildade sjuksköterskor | 32 | (+32) | 20 | (+20) |
Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik | 17 | (+17) | 9 | (+9) |
Lastbilsförare m.fl. | 17 | (+17) | 7 | (+7) |
Personliga assistenter | 16 | (+16) | 11 | (+11) |
Grundskollärare | 15 | (+15) | 5 | (+5) |
Restaurang- och köksbiträden m.fl. | 15 | (+15) | 10 | (+10) |
Telefonförsäljare m.fl. | 14 | (+14) | 5 | (+5) |
Företagssäljare | 13 | (+13) | 11 | (+11) |
Ingenjörer och tekniker inom bygg och anläggning | 12 | (+12) | 10 | (+10) |
Maskinställare och maskinoperatörer, metallarbete | 11 | (+11) | 6 | (+6) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 16 juli och ERROR in argument #1 to dayMonth: null values are not allowed av utannonserade jobb där Eskilstuna kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Eskilstuna kommun var förra månaden 11 procent, vilket är lika högt som vid motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Eskilstuna här.