Åtta av tolv kommuner i Örebro län såg en minskande arbetslöshet bland utlandsfödda i juni. I Lindesberg däremot ökar den.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en uppgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Lindesbergs kommun med 1,3 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i juni på 14,8 procent.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen uppåt något
Under juni månad rapporterade Lindesbergs kommun en total arbetslöshet på 6,1 procent. Det är en ökning jämfört med samma tidpunkt i fjol (+0,1 procentenheter). I Örebro län däremot står arbetslösheten stilla.
Sett till antalet personer betyder det att 642 av 10 525 invånare i åldern 16 till 651 år i Lindesbergs kommun var inskrivna som arbetssökande (precis lika många som i juni i fjol).
Även om den senaste månadens uppgång är förhållandevis liten, så innebär den ett trendbrott. Under de föregående fem månaderna var arbetslösheten lägre än motsvarande tidpunkt året innan, men nu ser vi alltså en ökning.

I de flesta andra kommuner i länet går arbetslösheten nedåt. Störst är minskningen i Laxå, där arbetslösheten sjunker med 1,4 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Även om arbetslösheten i Lindesberg alltså ökar, så ligger den fortfarande under snittet i hela Örebro län (6,1 procent i kommunen, jämfört med 6,8 procent i hela länet). Askersund har den lägsta arbetslösheten i länet (3,8 procent), medan Örebro har den högsta (7,8 procent). För att Lindesberg skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Askersund skulle 242 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet steg arbetslösheten i juni jämfört med året innan (+0,3 procentenheter) och ligger nu på 6,9 procent. 184 av 290 kommuner har högre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,1 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (2,3 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda stiger
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 14,8 procent i Lindesberg under juni månad, motsvarande 282 av 1 905 personer. Det är 1,3 procentenheter fler än vid samma tidpunkt i fjol (+23 om man räknar personer).
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 8,7 procentenheter i Lindesberg. Det är en större skillnad än för ett år sedan (+1,2 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Lindesberg om man jämför med andra kommuner i Örebro. Ljusnarsberg har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Lekeberg har den största.
Ungdomsarbetslösheten sjunker
Till skillnad från den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−0,9 procentenheter). I juni var 7,6 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 78 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med 13 personer på ett års sikt.

Medan Lindesberg har lägre total arbetslöshet än Örebro, ligger ungdomsarbetslösheten 0,5 procentenheter högre i Lindesberg.

Tabeller
Lindesberg | Örebro län | Hela landet | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Hela arbetskraften | 6,1 % | +0,1 % ▲ | 6,8 % | ±0,0 % ▸ | 6,9 % | +0,3 % ▲ |
Bland utlandsfödda | 14,8 % | +1,3 % ▲ | 17,0 % | −0,3 % ▼ | 15,1 % | +0,3 % ▲ |
Bland ungdomar | 7,6 % | −0,9 % ▼ | 7,1 % | −0,4 % ▼ | 7,8 % | +0,1 % ▲ |
Kommun | Arbetslöshet i juni | Förändring (12 mån) |
---|---|---|
Askersund | 3,8 % | −0,8 % ▼ |
Degerfors | 6,9 % | −0,3 % ▼ |
Hallsberg | 5,9 % | −0,5 % ▼ |
Hällefors | 6,6 % | −0,4 % ▼ |
Karlskoga | 5,8 % | −0,3 % ▼ |
Kumla | 5,2 % | ±0,0 % ▸ |
Laxå | 5,4 % | −1,4 % ▼ |
Lekeberg | 4,3 % | +0,5 % ▲ |
Lindesberg | 6,1 % | +0,1 % ▲ |
Ljusnarsberg | 7,3 % | +0,4 % ▲ |
Nora | 5,0 % | −0,6 % ▼ |
Örebro | 7,8 % | +0,2 % ▲ |
Kommun | Arbetslöshet i juni | Förändring (12 mån) |
---|---|---|
Askersund | 11,4 % | −1,8 % ▼ |
Degerfors | 18,0 % | −2,4 % ▼ |
Hallsberg | 15,0 % | −1,2 % ▼ |
Hällefors | 19,8 % | −0,2 % ▼ |
Karlskoga | 15,5 % | −0,8 % ▼ |
Kumla | 14,0 % | +0,7 % ▲ |
Laxå | 14,3 % | −2,9 % ▼ |
Lekeberg | 14,9 % | +1,1 % ▲ |
Lindesberg | 14,8 % | +1,3 % ▲ |
Ljusnarsberg | 12,2 % | ±0,0 % ▸ |
Nora | 10,5 % | −3,1 % ▼ |
Örebro | 18,3 % | −0,2 % ▼ |
Kommun | Arbetslöshet i juni | Förändring (12 mån) |
---|---|---|
Askersund | 2,9 % | −3,0 % ▼ |
Degerfors | 9,7 % | −0,1 % ▼ |
Hallsberg | 6,9 % | −2,3 % ▼ |
Hällefors | 4,3 % | +0,4 % ▲ |
Karlskoga | 7,0 % | −0,6 % ▼ |
Kumla | 6,5 % | −0,9 % ▼ |
Laxå | 4,2 % | −0,9 % ▼ |
Lekeberg | 7,2 % | −0,6 % ▼ |
Lindesberg | 7,6 % | −0,9 % ▼ |
Ljusnarsberg | 10,9 % | +1,5 % ▲ |
Nora | 5,8 % | −2,0 % ▼ |
Örebro | 7,4 % | +0,1 % ▲ |