Nedåt för laddbara bilar i Avesta

Avesta kommun Klimat
En elbil som laddas

Under andra kvartalet minskade elbilarnas och laddhybridernas andel av nyregistreringarna i Avesta kommun. I riket har elbilskurvorna däremot stigit något under de senaste månaderna, framför allt tack vare oväntat stor registrering av laddhybrider.

Under andra kvartalet 2025 var 41 procent av alla nyregistrerade personbilar i Avesta laddbara (sammanlagt registrerades 167 nya bilar). Merparten av de laddbara bilarna var så kallade laddhybrider, det vill säga fordon som går att ladda och köra på el, men som även har en förbränningsmotor. 17 procent av alla nya bilar var rena elbilar.

Fossildrivna bilar utgjorde 59 procent av nyregistreringarna.

Graf: Antal nyregistrerade fordon per drivmedel

I Avesta minskade andelen laddbara bilar under andra kvartalet jämfört med kvartalet innan. Nyregistreringen peakade under andra kvartalet 2023 då 55 procent av de nya bilarna var laddbara.

Graf: Andel laddbara bilar av alla nyregistreringar över tid

Så kan tullarna påverka

Enligt branschorganisationen Mobility Sweden är det fortfarande framför allt företag som köper elbilar. Omkring sju av tio elbilar registreras av företagskunder.

En annan – något överraskande – trend är att laddhybriderna gjort ett uppsving. Elbilarna utgör fortfarande majoriteten av alla nyregistrerade laddbara bilar, men laddhybridernas andel har ökat.

Följande graf visar utvecklingen antal sålda elbilar och laddhybrider i Avesta över tid.

Graf: Antal nya laddhybrider och elbilar över tid

Lista: Här säljs det flest laddbara bilar

I hela landet var 62 procent av alla nya bilar laddbara under andra kvartalet. Det är något fler än föregående kvartal (+5,4 procentenheter). Det är framför allt Stockholms län som drar upp snittet, vilket till stor del förklaras av att många leasingföretag har sitt säte i länet. I Dalarnas län var 54 procent av nyregistrerade bilar laddbara.

Graf: Antal nyregistrerade laddbara bilar per län

Jämfört med andra kommuner säljs det förhållandevis få elbilar och laddhybrider i Avesta. Under andra kvartalet var nyregistreringen 48:e lägst i hela landet (bland 290 kommuner).

Här registrerades det flest laddbara bilar under andra kvartalet i Dalarnas län
KommunAndel laddbaraAntal elbilarAntal laddhybriderAntal nya bilar totalt
Borlänge64 %8093270
Orsa63 %4819
Falun61 %8188278
Malung-Sälen59 %72249
Säter59 %10729
Ludvika55 %3630121
Mora50 %242394
Hedemora46 %131254
Leksand43 %13746
Vansbro43 %1514
Avesta41 %2940167
Rättvik41 %7734
Älvdalen40 %3110
Smedjebacken39 %7428
Gagnef37 %5630
Källa: Trafikanalys/SCB
Notera att siffrorna avser var bilarna är registrerade. Leasingbilar är registrerade i den kommun där uthyraren har sitt säte.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.