Under andra kvartalet var sex av tio nyregistrerade bilar i Mjölby kommun rena elbilar eller laddhybrider, en ökning jämfört med kvartalet innan. Även i riket har elbilskurvorna stigit något under de senaste månaderna, framför allt tack vare oväntat stor registrering av laddhybrider.
Under andra kvartalet 2025 var 55 procent av alla nyregistrerade personbilar i Mjölby laddbara (sammanlagt registrerades 130 nya bilar). Merparten av de laddbara bilarna var rena elbilar (33 procent av alla).
Fossildrivna bilar utgjorde 45 procent av nyregistreringarna.

I Mjölby ökade andelen laddbara bilar under andra kvartalet jämfört med kvartalet innan. Men elbilsregistreringen har legat ännu högre. Nyregistreringen peakade under fjärde kvartalet 2022 då 71 procent av de nya bilarna var laddbara.

Så kan tullarna påverka
Enligt branschorganisationen Mobility Sweden är det fortfarande framför allt företag som köper elbilar. Omkring sju av tio elbilar registreras av företagskunder.
En annan – något överraskande – trend är att laddhybriderna gjort ett uppsving. Elbilarna utgör fortfarande majoriteten av alla nyregistrerade laddbara bilar, men laddhybridernas andel har ökat.
Följande graf visar utvecklingen antal sålda elbilar och laddhybrider i Mjölby över tid.

Lista: Här säljs det flest laddbara bilar
I hela landet var 62 procent av alla nya bilar laddbara under andra kvartalet. Det är något fler än föregående kvartal (+5,4 procentenheter). Det är framför allt Stockholms län som drar upp snittet, vilket till stor del förklaras av att många leasingföretag har sitt säte i länet. I Östergötlands län var 50 procent av nyregistrerade bilar laddbara.

Jämfört med andra kommuner sticker inte försäljningen av elbilar och laddhybrider i Mjölby ut som vare sig anmärkningsvärt hög eller låg. Under andra kvartalet var nyregistreringen 130:e högst i hela landet (bland 290 kommuner).
Kommun | Andel laddbara | Antal elbilar | Antal laddhybrider | Antal nya bilar totalt |
---|---|---|---|---|
Söderköping | 70 % | 19 | 19 | 54 |
Ödeshög | 63 % | 8 | 2 | 16 |
Kinda | 60 % | 9 | 17 | 43 |
Åtvidaberg | 56 % | 15 | 10 | 45 |
Mjölby | 55 % | 43 | 29 | 130 |
Motala | 55 % | 54 | 48 | 186 |
Boxholm | 53 % | 6 | 4 | 19 |
Linköping | 52 % | 314 | 261 | 1096 |
Vadstena | 47 % | 11 | 6 | 36 |
Valdemarsvik | 46 % | 2 | 4 | 13 |
Norrköping | 44 % | 214 | 198 | 942 |
Ydre | 38 % | 4 | 1 | 13 |
Finspång | 38 % | 14 | 10 | 64 |
Notera att siffrorna avser var bilarna är registrerade. Leasingbilar är registrerade i den kommun där uthyraren har sitt säte.