Ett av sex tåg i Vindeln var sent i juni

Vindelns kommun Järnväg
Järnvägsspår

Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid stationerna i Vindelns kommun förra månaden.

Av drygt 600 tåg som passerade Hällnäs, Tvärålund eller Vindeln i juni var 104 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 17 procent, en bra bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

17 procent kan jämföras med 18 procent månaden innan, och 24 procent i juni 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Dagen med flest sena tåg var lördag den 21 juni, när 50 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 7109 (Norrtåg), mellan Luleå och Umeå Ö, som var 4 timmar, 9 minuter och 30 sekunder sent när det passerade Vindelns kommun på natten måndag den 9:e.

Störst andel förseningar under juni drabbades SJ Nattågen mellan Stockholm C och Luleå av. 51 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Luleå–Stockholm CSJ Nattåg51 %
(27 av 53 tåg)
22 minuter och 23 sekunder73 mil
Luleå–Umeå ÖNorrtåg29 %
(41 av 139 tåg)
7 minuter och 44 sekunder22 mil
Hällnäs–Umeå ÖNorrtåg13 %
(12 av 90 tåg)
1 minut och 55 sekunder6 mil
Umeå Ö–VindelnNorrtåg7 %
(24 av 338 tåg)
1 minut och 17 sekunder5 mil
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Vindelns kommun.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Vindelns kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken i Vindeln under juni
TidSenaste meddelande om händelsen
2 juni 19.24–23.00Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel i Åstorp
4 juni 14.33–16.10Tågtrafiken återupptas mellan Klippan och Perstorp
5 juni 10.39–11 juli 15.00Det är ändringar i tågtrafiken mellan Umeå-Hällnäs på grund av ett planerat banarbete
13 juni 18.39–23.00Förseningar i tågtrafiken på grund av stillastående tåg med fordonsfel mellan Uppsala C och Knivsta
Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen i Vindeln under juni. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.