Andelen sena tåg vid stationerna i Västerbottens län steg förra månaden, och har nu varit på uppåtgående sedan i mars i år.
Av omkring 1 400 tåg som passerade någon av stationerna i Västerbottens län i juni var 218 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 16 procent, en bra bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.
16 procent kan jämföras med 14 procent månaden innan, och 16 procent i juni 2024. Juni är den tredje månaden i rad med ökande förseningar i Västerbotten, även om skillnaden från föregående månad var liten. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Dagen med flest sena tåg var tisdag den 3 juni, när 40 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 7109 (Norrtåg), mellan Luleå och Umeå Ö, som var 4 timmar, 6 minuter och 38 sekunder sent när det passerade Västerbottens län på natten måndag den 9:e.
Störst andel förseningar under juni drabbades SJ Nattågen mellan Stockholm C och Luleå av. 47 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).
Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.
Sträcka (båda håll) | Bolag/tågtyp | Andel sena tåg | Genomsnittlig försening | Avstånd |
---|---|---|---|---|
Luleå–Stockholm C | SJ Nattåg | 47 % (46 av 97 tåg) | 19 minuter och 12 sekunder | 73 mil |
Luleå–Umeå Ö | Norrtåg | 32 % (44 av 139 tåg) | 7 minuter och 56 sekunder | 22 mil |
Stockholm C–Umeå C | SJ Snabbtåg | 27 % (24 av 88 tåg) | 9 minuter och 10 sekunder | 51 mil |
Sundsvall C–Umeå C | Norrtåg | 10 % (43 av 430 tåg) | 2 minuter och 18 sekunder | 22 mil |
Hällnäs–Umeå Ö | Norrtåg | 10 % (9 av 93 tåg) | 1 minut och 42 sekunder | 6 mil |
Umeå C–Örnsköldsvik C | Norrtåg | 9 % (8 av 85 tåg) | 1 minut och 13 sekunder | 10 mil |
Umeå Ö–Vindeln | Norrtåg | 9 % (32 av 343 tåg) | 1 minut och 35 sekunder | 5 mil |
Härnösand C–Umeå C | Norrtåg | 7 % (3 av 43 tåg) | 3 minuter och 2 sekunder | 18 mil |
Umeå Ö–Vännäs | Norrtåg | 5 % (2 av 39 tåg) | 53 sekunder | 3 mil |
Kramfors–Umeå C | Norrtåg | 4 % (1 av 24 tåg) | 21 sekunder | 16 mil |

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Västerbottens län.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Västerbottens län.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.
Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.
Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Kopiera koordinater till egna kartverktyg:
Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Tid | Senaste meddelande om händelsen |
---|---|
2 juni 19.24–23.00 | Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel i Åstorp |
3 juni 12.18–18.30 | Stopp i tågtrafiken mellan Nordmaling och Husum på grund av elfel |
3 juni 19.20–21.30 | Stopp i tågtrafiken mellan Hörnefors och Umeå östra på grund av en olycka |
4 juni 14.33–16.10 | Tågtrafiken återupptas mellan Klippan och Perstorp |
5 juni 10.39–11 juli 15.00 | Det är ändringar i tågtrafiken mellan Umeå-Hällnäs på grund av ett planerat banarbete |
13 juni 2.23–15 juni 15.00 | Stopp i tågtrafiken mellan Nordmaling och Umeå på grund av stöld av delar av kontaktledningen |
13 juni 18.39–23.00 | Förseningar i tågtrafiken på grund av stillastående tåg med fordonsfel mellan Uppsala C och Knivsta |
23 juni 16.01–19.20 | Stopp i tågtrafiken mellan Nordmaling och Hörnefors på grund av ett tillbud |