Det våras för hobbylantdjur – rekordmånga registrerade getter och får i Vadstena

Vadstena kommun Husdjur
getter
Elin Thornberg, Newsworthy

Aldrig tidigare har det registrerats så många hobbylantdjur i Sverige. Trenden syns även i Vadstena kommun, där 122 hobbyfår och 13 hobbygetter går och betar.

Bräkande får och betande getter. Sedan 2021 har allt fler hobbylantdjur registrerats i Sverige. I Vadstena kommun finns sammanlagt 464 höns, getter, får, kor och minigrisar för hobbybruk. Det är fler än rikssnittet om man beaktar antalet invånare . Det gör dock inte kommunen till en särskilt hobbylantdjurstät kommun.

Arter som ökat särskilt i just Vadstena kommun är getter och får. I år registrerades totalt 122 hobbyfår och 13 stycken hobbygetter. Det är de högsta siffrorna hittills, och motsvarar en ökning på 49 procent för fåren. För fem år sedan fanns inga registrerade hobbygetter alls i kommunen. Det här kan dock till stor del bero på att det blivit vanligare att registrera sina hobbylantdjur.

Totalt sett har registrerade hobbyfår, hobbyhöns och hobbykor blivit fler i kommunen de senaste fem åren.

Hobbylantdjur i Vadstena kommun
Typ av djurAntal 2025Antal fem år senFörändring
Hobbyhöns317284+12 %
Hobbyfår12282+49 %
Hobbygetter130
Hobbykor127+71 %
Minigrisar00

I Östergötlands län som helhet sticker hobbygetterna ut. I dag uppgår antalet registrerade hobbygetter till 856, att jämföra med 387 för fem år sedan. Allra flest är de i Linköpings kommun, där 178 hobbygetter går och betar.

Det vanligaste lantdjuret som hålls som hobby i länet är dock hobbyhöns. Så är läget över nästan hela landet, det är bara i fyra av landets kommuner som hobbyfåren är något fler. Flest höns i Östergötlands län finns i Linköpings kommun, – 3 272 stycken.

Beaktat kommunens storlek är det dock Ydre kommun som är den mest djurtäta kommunen i länet.
Hobbylantdjur i Östergötlands län
KommunAntal hobbylantdjurDjur per 1 000 invånare
Ydre1 392384
Ödeshög1 824347
Boxholm1 226222
Valdemarsvik1 186157
Kinda1 529153
Söderköping1 589107
Åtvidaberg1 163102
Finspång1 88487
Vadstena46462
Mjölby1 64657
Motala2 15049
Linköping4 53127
Norrköping3 21822

Det var under 2021 som det blev obligatoriskt att hos Jordbruksverket registrera hur många höns, får och getter man har eller planerar att ha, oavsett syfte. Sedan dess har antalet registrerade kor, får, grisar, höns och getter, särskilt de som hålls som hobby, ökat markant.

Skillnaden syns bland de flesta lantdjur, men tydligast är det bland hobbygetterna. Under 2025 registrerades rekordmånga hobbygetter, totalt 14 548 stycken, att jämföra med 7 713 för fem år sedan. Det innebär en i stort sett fördubbling på fem år.

Eftersom registreringskravet på flera djurslag är relativt nytt, går det dock inte med säkerhet att säga om ökningen beror på att antalet djur faktiskt blivit fler eller om det handlar om att fler börjat registrera sina djur. Ökningen av hobbyregistrerade djur kan dock ses även hos kor och grisar, som varit registreringspliktiga länge.

Hobbylantdjur är vanligare i kommuner utanför storstäderna. Kommuner som Solna, Sundbyberg, Malmö och Stockholm har betydligt färre djur i förhållande till invånare i jämförelse med mindre kommuner som Ydre, Ödeshög, Ockelbo och Bjurholm. Jämförelsen blir ännu tydligare när vi räknar bort hobbyhöns, som är enklare att ha hemma i till exempel villaträdgårdar.

De mest hobbylantdjurstäta kommunerna i Sverige
RankKommunLantdjur totaltLantdjur per 1 000 invånareLantdjur utom höns per 1 000 invånare
1Ydre1 392384124
2Ödeshög1 824347141
3Bjurholm70529956
4Ockelbo1 33723365
5Aneby1 51122256
6Boxholm1 226222144
7Tingsryd2 59721754
8Hörby3 35521651
9Essunga1 20821668
10Bräcke1 29521537

Prepping kan öka intresset för hobbylantdjur

Det ökande intresset för prepping, som för bara några år sedan mest var att beteckna som ett marginellt kulturellt fenomen, kan ha gjort fler intresserade av att ha en ko, några getter och höns hemma. I dag har ”prepping” som begrepp fått ett brett genomslag i Sverige, inte minst som följd av covid-pandemin och Rysslands invasion av Ukraina.

Varje hushåll bör, enligt Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB), kunna klara sig i minst en vecka utan hjälp av samhället. Enligt Mikaela Janolfsgården, som driver en getgård i Grängesberg med omkring 200 djur och även är ordförande i Svenska getavelsförbundet, är geten det optimala djuret för de som önskar syssla med självhushåll.

– Om det skulle bli riktig kris så skulle geten kunna göra en jättestor insats. Det är egentligen inget annat djur som ger tillbaka så mycket som geten. De ger både mjölk och kött, samtidigt som de inte kräver så mycket alls tillbaka.

En grupp höns och tre till fem getter klarar du dig långt på om du vill klara dig själv, menar Mikaela Janolsgården. Färre höns och getter ska man inte ha, eftersom dessa djur är flockdjur och behöver en grupp för att känna sig trygga.

– Man behöver inte ha en stor äng för getterna, det vill de inte ha heller. De klarar sig bra på skogsbete, alltså sådan mark som andra djur inte kan beta på. Getterna kan beta på mark som är igenväxt, som annars måste röjas.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.