Det våras för hobbylantdjur – rekordmånga registrerade hobbykor i Söderhamn

Söderhamns kommun Husdjur
kor

Aldrig tidigare har det registrerats så många hobbylantdjur i Sverige. I Söderhamns kommun är antalet registrerade hobbykor i dag 28 stycken – att jämföra med sju för fem år sen.

Bräkande får och betande getter. Sedan 2021 har allt fler hobbylantdjur registrerats i Sverige. I Söderhamns kommun finns sammanlagt 1 936 höns, getter, får, kor och minigrisar för hobbybruk. Det är fler än rikssnittet om man beaktar antalet invånare . Det gör dock inte kommunen till en särskilt hobbylantdjurstät kommun.

En art som ökat särskilt i antal i just Söderhamns kommun är hobbykor. Hobbykorna är i dag 28 stycken, att jämföra med 7 för fem år sedan.

Totalt sett har registrerade hobbyfår, hobbyhöns och hobbykor blivit fler i kommunen de senaste fem åren.

Hobbylantdjur i Söderhamns kommun
Typ av djurAntal 2025Antal fem år senFörändring
Hobbyhöns1 571980+60 %
Hobbyfår264203+30 %
Hobbygetter6969±0 %
Hobbykor287+300 %
Minigrisar44±0 %

I Gävleborgs län som helhet sticker hobbykorna ut. I dag uppgår antalet registrerade hobbykor till 173, att jämföra med 70 för fem år sedan. Allra flest är de i Hudiksvalls kommun, där 52 hobbykor går och betar.

Det vanligaste lantdjuret som hålls som hobby i länet är dock hobbyhöns. Så är läget över nästan hela landet, det är bara i fyra av landets kommuner som hobbyfåren är något fler. Flest höns i Gävleborgs län finns i Hudiksvalls kommun, – 2 123 stycken.

Beaktat kommunens storlek är det dock Ockelbo kommun som är den mest djurtäta kommunen i länet.
Hobbylantdjur i Gävleborgs län
KommunAntal hobbylantdjurDjur per 1 000 invånare
Ockelbo1 337233
Nordanstig1 428154
Ovanåker1 05693
Ljusdal1 69092
Söderhamn1 93679
Hudiksvall2 73173
Hofors63268
Bollnäs1 73466
Sandviken2 02653
Gävle2 27022

Det var under 2021 som det blev obligatoriskt att hos Jordbruksverket registrera hur många höns, får och getter man har eller planerar att ha, oavsett syfte. Sedan dess har antalet registrerade kor, får, grisar, höns och getter, särskilt de som hålls som hobby, ökat markant.

Skillnaden syns bland de flesta lantdjur, men tydligast är det bland hobbygetterna. Under 2025 registrerades rekordmånga hobbygetter, totalt 14 548 stycken, att jämföra med 7 713 för fem år sedan. Det innebär en i stort sett fördubbling på fem år.

Eftersom registreringskravet på flera djurslag är relativt nytt, går det dock inte med säkerhet att säga om ökningen beror på att antalet djur faktiskt blivit fler eller om det handlar om att fler börjat registrera sina djur. Ökningen av hobbyregistrerade djur kan dock ses även hos kor och grisar, som varit registreringspliktiga länge.

Hobbylantdjur är vanligare i kommuner utanför storstäderna. Kommuner som Solna, Sundbyberg, Malmö och Stockholm har betydligt färre djur i förhållande till invånare i jämförelse med mindre kommuner som Ydre, Ödeshög, Ockelbo och Bjurholm. Jämförelsen blir ännu tydligare när vi räknar bort hobbyhöns, som är enklare att ha hemma i till exempel villaträdgårdar.

De mest hobbylantdjurstäta kommunerna i Sverige
RankKommunLantdjur totaltLantdjur per 1 000 invånareLantdjur utom höns per 1 000 invånare
1Ydre1 392384124
2Ödeshög1 824347141
3Bjurholm70529956
4Ockelbo1 33723365
5Aneby1 51122256
6Boxholm1 226222144
7Tingsryd2 59721754
8Hörby3 35521651
9Essunga1 20821668
10Bräcke1 29521537

Prepping kan öka intresset för hobbylantdjur

Det ökande intresset för prepping, som för bara några år sedan mest var att beteckna som ett marginellt kulturellt fenomen, kan ha gjort fler intresserade av att ha en ko, några getter och höns hemma. I dag har ”prepping” som begrepp fått ett brett genomslag i Sverige, inte minst som följd av covid-pandemin och Rysslands invasion av Ukraina.

Varje hushåll bör, enligt Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB), kunna klara sig i minst en vecka utan hjälp av samhället. Enligt Mikaela Janolfsgården, som driver en getgård i Grängesberg med omkring 200 djur och även är ordförande i Svenska getavelsförbundet, är geten det optimala djuret för de som önskar syssla med självhushåll.

– Om det skulle bli riktig kris så skulle geten kunna göra en jättestor insats. Det är egentligen inget annat djur som ger tillbaka så mycket som geten. De ger både mjölk och kött, samtidigt som de inte kräver så mycket alls tillbaka.

En grupp höns och tre till fem getter klarar du dig långt på om du vill klara dig själv, menar Mikaela Janolsgården. Färre höns och getter ska man inte ha, eftersom dessa djur är flockdjur och behöver en grupp för att känna sig trygga.

– Man behöver inte ha en stor äng för getterna, det vill de inte ha heller. De klarar sig bra på skogsbete, alltså sådan mark som andra djur inte kan beta på. Getterna kan beta på mark som är igenväxt, som annars måste röjas.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.