Blir det upppehåll på mid­sommar? Så ofta har det regnat i Borås

Borås kommun Väder
Midsommarstång i glänta

Historiskt har det regnat i Borås ungefär varannan midsommar, visar Newsworthys genomgång av väderhistoriken vid SMHI:s mätstationer.

Den här veckan är det många som följer väderprognosen och hoppas på uppehållsväder under midsommarfirandet. Så hur vanligt är det att det regnar på midsommar i Borås? Vid mätstationen Borås har det fallit minst en millimeter nederbörd under 46 procent av midsommaraftnarna sedan 1884. Blötast var midsommarafton 1947. Under ett dygn föll 54,3 millimeter regn vid stationen. I Borås kommun finns ytterligare en väderstation som mäter nederbörd: Rångedala A. Där är nederbördsrekordet 25,3 millimeter (2007).

Den allra högsta midsommartemperaturen nåddes år 1941: 31 grader när kvicksilvret stod som högst på midsommaraftonen. Annars har midsommaraftnarna 1935 och 1970 gått till historien som extremt varma i stora delen av landet, med en toppnotering på 35 grader i Sveg 1935.

Speciellt blåsigt brukar det inte vara på midsommar i Borås. Den blåsigaste midsommaraftonen inträffade 2003, med som mest 4 sekundmeter (ganska måttliga vindar) i medelvind under 10 minuter, vid Rångedala A. Från den stationen har vi vinddata sedan 1995.

MåttRekordMidsommaraftonMätstation
Varmast (högsta maxtemperatur)31°1941Borås
Kallast (lägsta maxtemperatur)12,2°1987Borås
Regnigast54,3 mm1947Borås
Blåsigast (högsta medelvind, 10 min)4 m/s2003Rångedala A

Värden från midsommarafton respektive år, oavsett vilket datum den inträffade. Midsommarafton inträffar sedan 1953 fredagen närmast efter den 19 juni, innan dess den 23 juni.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.