Blir det upppehåll på mid­sommar? Så ofta har det regnat i Skurup

Skurups kommun Väder
Blomsterkransar på bord

I Skurup har chansen till ett regnfritt midsommarfirande historiskt varit omkring två på tre, visar Newsworthys genomgång av väderhistoriken vid SMHI:s mätstationer.

Den här veckan är det många som följer väderprognosen och hoppas på uppehållsväder under midsommarfirandet. Så hur vanligt är det att det regnar på midsommar i Skurup? Vid mätstationen Skurup har det fallit minst en millimeter nederbörd under 35 procent av midsommaraftnarna sedan 1956. Blötast var midsommarafton 2007. Under ett dygn föll 20,6 millimeter regn vid stationen.

Den allra högsta midsommartemperaturen nåddes år 2005: 27,2 grader när kvicksilvret stod som högst på midsommaraftonen. Maxtemperaturen uppmättes på stationen Malmö A. Annars har midsommaraftnarna 1935 och 1970 gått till historien som extremt varma i stora delen av landet, med en toppnotering på 35 grader i Sveg 1935.

MåttRekordMidsommaraftonMätstation
Varmast (högsta maxtemperatur)27,2°2005Malmö A
Kallast (lägsta maxtemperatur)14,1°1996Malmö A
Regnigast20,6 mm2007Skurup
Blåsigast (högsta medelvind, 10 min)3 m/s2022Knivsåsen

Värden från midsommarafton respektive år, oavsett vilket datum den inträffade. Midsommarafton inträffar sedan 1953 fredagen närmast efter den 19 juni, innan dess den 23 juni.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.