Blir det upppehåll på mid­sommar? Så ofta har det regnat i Simrishamn

Simrishamns kommun Väder
Midsommarstång i glänta

I Simrishamn har chansen till ett regnfritt midsommarfirande historiskt varit omkring sex på tio, visar Newsworthys genomgång av väderhistoriken vid SMHI:s mätstationer.

Den här veckan är det många som följer väderprognosen och hoppas på uppehållsväder under midsommarfirandet. Så hur vanligt är det att det regnar på midsommar i Simrishamn? Vid mätstationen Skillinge A har det fallit minst en millimeter nederbörd under 45 procent av midsommaraftnarna sedan 1995. Blötast var midsommarafton 2007. Under ett dygn föll 24,2 millimeter regn vid stationen. I Simrishamns kommun finns ytterligare en väderstation som mäter nederbörd: Stiby. Där är nederbördsrekordet 26,6 millimeter (2007).

Den allra högsta midsommartemperaturen nåddes år 2016: 30,2 grader när kvicksilvret stod som högst på midsommaraftonen. Annars har midsommaraftnarna 1935 och 1970 gått till historien som extremt varma i stora delen av landet, med en toppnotering på 35 grader i Sveg 1935.

Den blåsigaste midsommaraftonen inträffade 2004, med som mest 8 sekundmeter (en frisk bris) i medelvind under 10 minuter, vid Skillinge A. Från den stationen har vi vinddata sedan 1995.

MåttRekordMidsommaraftonMätstation
Varmast (högsta maxtemperatur)30,2°2016Skillinge A
Kallast (lägsta maxtemperatur)12,8°1996Skillinge A
Regnigast24,2 mm2007Skillinge A
Blåsigast (högsta medelvind, 10 min)8 m/s2004Skillinge A

Värden från midsommarafton respektive år, oavsett vilket datum den inträffade. Midsommarafton inträffar sedan 1953 fredagen närmast efter den 19 juni, innan dess den 23 juni.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.