I Torsby har chansen till ett regnfritt midsommarfirande historiskt varit omkring sex på tio, visar Newsworthys genomgång av väderhistoriken vid SMHI:s mätstationer.
Den här veckan är det många som följer väderprognosen och hoppas på uppehållsväder under midsommarfirandet. Så hur vanligt är det att det regnar på midsommar i Torsby? Vid mätstationen Torsby har det fallit minst en millimeter nederbörd under 42 procent av midsommaraftnarna sedan 1945. Blötast var midsommarafton 2007. Under ett dygn föll 24 millimeter regn vid stationen. I Torsby kommun finns ytterligare fem väderstationer som mäter nederbörd: Höljes, Kindsjön D, Letafors D, Stöllet D och Östmark-Åsarna. Där är nederbördsrekordet 14,8, 36,5, 22,1, 26 respektive 31,4 millimeter (1964, 2011, 2011, 1980 och 1963).
Den allra högsta midsommartemperaturen nåddes år 1970: 32,5 grader när kvicksilvret stod som högst på midsommaraftonen. Maxtemperaturen uppmättes på stationen Höljes. Just midsommar 1970 var rekordvarm i stora delar av landet.
Speciellt blåsigt brukar det inte vara på midsommar i Torsby. Den blåsigaste midsommaraftonen inträffade 2008, med som mest 5 sekundmeter (ganska måttliga vindar) i medelvind under 10 minuter, vid Sunne A. Från den stationen har vi vinddata sedan 1965.
Mått | Rekord | Midsommarafton | Mätstation |
---|---|---|---|
Varmast (högsta maxtemperatur) | 32,5° | 1970 | Höljes |
Kallast (lägsta maxtemperatur) | 12° | 1991 | Höljes |
Regnigast | 24 mm | 2007 | Torsby |
Blåsigast (högsta medelvind, 10 min) | 5 m/s | 2008 | Sunne A |
Värden från midsommarafton respektive år, oavsett vilket datum den inträffade. Midsommarafton inträffar sedan 1953 fredagen närmast efter den 19 juni, innan dess den 23 juni.