Andelen sena tåg vid Kramfors och Västeraspby sjönk förra månaden, och har nu varit på nedåtgående sedan januari i år.
Av omkring 800 tåg som passerade Kramfors eller Västeraspby i maj var 102 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 13 procent, vilket fortfarande är en bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.
13 procent kan jämföras med 18 procent månaden innan, och 21 procent i maj 2024. Maj är den fjärde månaden i rad med minskande förseningar i Kramfors. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Ladda ner i fler format
Ladda ner grafen som bild:
- Lågupplöst: pngwebpjpgsvgpdf
- Högupplöst: pngwebpjpgsvgpdf
- 4:3: pngwebpjpgsvgpdf
- 16:9: pngwebpjpgsvgpdf
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Kopiera data för egna grafverktyg:
Ladda ner data för egna grafverktyg:
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Dagen med flest sena tåg var fredag den 23 maj, när 35 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 560 (SJ Snabbtåg), mellan Stockholm C och Umeå C, som var 2 timmar och 1 minut sent när det passerade Kramfors kommun på eftermiddagen onsdag den 21:a. De senaste meddelandena vi sparat från det tåget löd: Elfel och Tillbud.
Störst andel förseningar under maj drabbades SJ Nattågen mellan Stockholm C och Luleå av. 31 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).
Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.
Sträcka (båda håll) | Bolag/tågtyp | Andel sena tåg | Genomsnittlig försening | Avstånd |
---|---|---|---|---|
Luleå–Stockholm C | SJ Nattåg | 31 % (11 av 36 tåg) | 6 minuter och 48 sekunder | 73 mil |
Stockholm C–Umeå C | SJ Snabbtåg | 28 % (37 av 134 tåg) | 9 minuter och 22 sekunder | 51 mil |
Sundsvall C–Umeå C | Norrtåg | 10 % (49 av 491 tåg) | 2 minuter och 7 sekunder | 22 mil |
Härnösand C–Umeå C | Norrtåg | 4 % (3 av 73 tåg) | 35 sekunder | 18 mil |
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Kramfors kommun.
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)
Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Kramfors kommun.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Kramfors kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.
Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.
Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Kopiera koordinater till egna kartverktyg:
Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Tid | Senaste meddelande om händelsen |
---|---|
16 maj 7.14–11.00 | Det är störningar i tågtrafiken på grund av en olycka söder om Umeå |
16 maj 9.29–19.00 | Stopp i tågtrafiken mellan Kallhäll och Jakobsberg sedan kl 09:33 på grund av elfel |
21 maj 6.16–7.10 | Stopp i tågtrafiken vid Uppsala C sedan kl 06:18 på grund av brand |
21 maj 10.13–12.30 | Stopp i tågtrafiken förbi Örnsköldsvik på grund av stillastående tåg |
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)
Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till "källredigering", "kodläge" eller liknande, och klistra in tabellen som html.