Punktligare tåg för tredje månaden i rad i Arvika

Arvika kommun Järnväg
Järnvägsspår

Andelen sena tåg vid stationerna i Arvika kommun sjönk förra månaden, och har nu varit på nedåtgående sedan februari i år.

Av drygt 600 tåg som passerade Arvika, Edane eller Ottebol i maj var 192 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 31 procent, vilket fortfarande är en bra bit från den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

31 procent är marginellt mindre än månaden innan, och kan jämföras med 25 procent i maj 2024. Maj är den tredje månaden i rad med minskande förseningar i Arvika. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Kopiera data för egna grafverktyg:

Ladda ner data för egna grafverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Dagen med flest sena tåg var fredag den 23 maj, när 69 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 645 (SJ Snabbtåg), mellan Stockholm C och Oslo S, som var 4 timmar och 46 minuter sent när det passerade Arvika kommun på natten torsdag den 8:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Tågkö.

Störst andel förseningar under maj drabbades SJ InterCity-tågen mellan Stockholm C och Oslo S av. 57 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Oslo S–Stockholm CSJ InterCity57 %
(26 av 46 tåg)
22 minuter och 47 sekunder42 mil
Oslo S–Stockholm CSJ Snabbtåg42 %
(33 av 78 tåg)
18 minuter och 2 sekunder42 mil
Charlottenberg–KilVTAB42 %
(11 av 26 tåg)
5 minuter och 35 sekunder7 mil
Arvika–KristinehamnVTAB29 %
(12 av 41 tåg)
4 minuter och 12 sekunder9 mil
Charlottenberg–Karlstad CVTAB28 %
(24 av 85 tåg)
4 minuter och 14 sekunder9 mil
Charlottenberg–KristinehamnVTAB26 %
(63 av 240 tåg)
4 minuter och 24 sekunder12 mil
Arvika–Karlstad CVTAB20 %
(5 av 25 tåg)
2 minuter och 36 sekunder6 mil
Här visas sträckor med fler än 20 avgångar under månaden.
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Arvika kommun.
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Arvika kommun.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Arvika kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken i Arvika under maj
TidSenaste meddelande om händelsen
5 maj 17.23–20.00Stopp i tågtrafiken genom Arvika på grund av signalfel
7 maj 5.02–7.00Förseningar i tågtrafiken på grund av växelfel mellan Södertälje syd övre och Flemingsberg
19 maj 19.24–20.20Stopp i tågtrafiken vid Flen sedan kl 19:25 på grund av obehöriga i spårområdet
27 maj 15.07–1.00Stopp i tågtrafiken mellan Degerfors och Laxå sedan kl 15:10 på grund av olycka
27 maj 21.02–22.00Stopp i tågtrafiken på grund av elfel
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till "källredigering", "kodläge" eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen i Arvika under maj. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.