Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid Varberg och Veddige förra månaden.
Av omkring 2 200 tåg som passerade Varberg eller Veddige i maj var 143 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 6 procent.
Sex procent kan jämföras med åtta procent månaden innan, och åtta procent i maj 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.
Fyra av tio tåg i Varberg var pendeltåg, och bland dem var tre procent mer än fem minuter sena.

Ladda ner i fler format
Ladda ner grafen som bild:
- Lågupplöst: pngwebpjpgsvgpdf
- Högupplöst: pngwebpjpgsvgpdf
- 4:3: pngwebpjpgsvgpdf
- 16:9: pngwebpjpgsvgpdf
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Kopiera data för egna grafverktyg:
Ladda ner data för egna grafverktyg:
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Dagen med flest sena tåg var onsdag den 28 maj, när 15 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 1114 (Öresundståg), mellan Köpenhamn H och Göteborg C, som var 53 minuter sent när det passerade Varbergs kommun på kvällen fredag den 30:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Fordonsfel.
Störst andel förseningar under maj drabbades Öresundstågen mellan Göteborg C och Varberg av. Tolv procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).
Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.
Sträcka (båda håll) | Bolag/tågtyp | Andel sena tåg | Genomsnittlig försening | Avstånd |
---|---|---|---|---|
Göteborg C–Varberg | Öresundståg | 12 % (16 av 129 tåg) | 2 minuter och 7 sekunder | 7 mil |
Göteborg C–Halmstad C | Öresundståg | 9 % (43 av 459 tåg) | 1 minut och 59 sekunder | 13 mil |
Göteborg C–Köpenhamn H | Öresundståg | 7 % (61 av 935 tåg) | 1 minut och 27 sekunder | 23 mil |
Göteborg C–Hyllie | Öresundståg | 6 % (3 av 50 tåg) | 1 minut och 12 sekunder | 25 mil |
Göteborg C–Helsingborg C | Öresundståg | 4 % (2 av 56 tåg) | 50 sekunder | 19 mil |
Herrljunga C–Varberg | Västtågen | 3 % (4 av 122 tåg) | 1 minut och 3 sekunder | 12 mil |
Uddevalla C–Varberg | Västtågen | 3 % (11 av 344 tåg) | 58 sekunder | 14 mil |
Borås C–Varberg | Västtågen | 2 % (2 av 104 tåg) | 46 sekunder | 8 mil |
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Varbergs kommun.
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)
Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Varbergs kommun.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Varbergs kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.
Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.
Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Kopiera koordinater till egna kartverktyg:
Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Tid | Senaste meddelande om händelsen |
---|---|
3 maj 22.00–4 maj 6.00 | Från 3/5 kl 22:00 till 4/5 kl 06:00 är tågtrafiken genom Helsingborg och Ramlösa ersatt med buss enligt tillfällig tidtabell |
5 maj 5.41–7.40 | Förseningar i tågtrafiken på grund av ett växelfel i Landskrona som påverkar tågtrafiken mellan Helsingborg och Kävlinge |
6 maj 14.11–17.45 | Stopp i tågtrafiken mellan Borås och Skene sedan kl 14:10 på grund av fordonsfel |
7 maj 19.41–21.20 | Förseningar i tågtrafiken på grund av tidigare signalfel mellan Landskrona och Dösjebro |
8 maj 10.21–13.00 | Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel i Klostergården |
10 maj 11.36–20.00 | Förseningar på grund av tidigare obehöriga i spårområdet mellan Viskafors och Borås |
10 maj 13.00–16.00 | Förseningar i tågtrafiken på grund av befarat spårfel i Ödåkra |
11 maj 5.40–8.00 | Stopp i tågtrafiken mellan Kattarp och Barkåkra på grund av olyckshändelse |
12 maj 22.30–14 maj 4.30 | Från 12/5 till 14/5, sena kvällar och nätter, är tågtrafiken mellan Helsingborg - Förslöv/Båstad ersatt med buss |
12 maj 0.43–14 maj 6.00 | Förseningar i tågtrafiken på grund av växelfel mellan Kungsbacka och Åsa |
14 maj 12.31–14.00 | Tågtrafiken är åter igång efter tidigare obehöriga i spåret på Malmö C |
15 maj 10.25–12.20 | Förseningar i tågtrafiken på grund av ett spårväxelfel i Kattarp |
15 maj 13.34–23.59 | Förseningar i tågtrafiken på grund av spårfel mellan Vargön och Grästorp |
16 maj 18.18–20.00 | Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel på Malmö C |
18 maj 22.00–22 maj 6.00 | Från 18/5 kl 22:00 till 22/5 kl 06:00 nattetid är tågtrafiken inställd på hela eller delar av sträckan |
19 maj 8.52–11.00 | Stopp i tågtrafiken mellan Varberg och Veddige sedan kl 08:50 på grund av sjukdomsfall |
22 maj 20.21–21.50 | Stopp i tågtrafiken mellan Båstad och Förslöv sedan kl 20:23 på grund av obehöriga i spårområdet |
26 maj 13.52–15.50 | Förseningar och inställda tåg på grund av tidigare elfel Ramlösa och Helsingborg |
28 maj 18.22–20.00 | Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Ängelholm och Förslöv |
30 maj 5.38–14.00 | Stopp i tågtrafiken mellan Vargön och Grästorp sedan kl 05:40 på grund av elfel |
30 maj 21.37–23.00 | Förseningar i tågtrafiken på grund av obehöriga i spårområdet mellan Ramlösa och Helsingborg |
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)
Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till "källredigering", "kodläge" eller liknande, och klistra in tabellen som html.