Mest tågförseningar på över ett år vid Köpings station

Köpings kommun Järnväg
Spår och perrong
Leo Wallentin, Newsworthy

Andelen sena tåg vid Köpings station steg förra månaden, till den högsta noteringen sedan åtminstone förra årsskiftet.

Av drygt 900 tåg som passerade Köpings station i april var 167 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 18 procent, en bra bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

18 procent är den högsta andelen sena tåg sedan åtminstone den hårt förseningsdrabbade vintern 2023/24. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Dagen med flest sena tåg var måndag den 7 april, när 52 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 180 (SJ Regional) mellan Göteborg C och Stockholm C, som var 2 timmar och 23 minuter sent när det nådde Köpings station klockan 19.521 måndag den 7:e. De senaste meddelandena vi sparat från det tåget löd: Polisinsats och Signalfel.

Störst andel förseningar under april drabbades Mälartågen mellan Stockholm C och Hallsbergs station av. 43 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden. Nattågen mellan Göteborg och Duved – som nu läggs ner – har å andra sidan haft relativt små förseningar, trots den långa sträckan. (Även det sista tåget från Duved var i tid när det ankomst Göteborg den 28 april.)

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Hallsbergs station–Stockholm CMälartåg43 %
(9 av 21 tåg)
6 minuter och 34 sekunder17 mil
Göteborg C–Västerås CSJ Regional23 %
(15 av 65 tåg)
5 minuter och 57 sekunder34 mil
Göteborg C–Stockholm CSJ Regional19 %
(64 av 344 tåg)
6 minuter och 19 sekunder40 mil
Alingsås–Stockholm CSJ Regional18 %
(10 av 56 tåg)
8 minuter och 21 sekunder36 mil
Hallsbergs station–Stockholm CSJ Regional16 %
(50 av 304 tåg)
5 minuter och 49 sekunder17 mil
Bålsta station–Hallsbergs stationSJ Regional16 %
(4 av 25 tåg)
4 minuter och 2 sekunder15 mil
Arboga station–Stockholm CSJ Regional15 %
(6 av 41 tåg)
3 minuter och 35 sekunder13 mil
Bålsta station–Laxå stationSJ Regional5 %
(1 av 22 tåg)
30 sekunder18 mil
Här visas sträckor med fler än 20 avgångar under månaden.
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Köpings kommun.
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till Köpings station.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Köpings kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken vid Köpings station under april
TidOrsakSenaste meddelande om händelsen
29 mars 20.41–6 april 15.30växelfelStörningar i tågtrafiken mellan Laxå och Hallsberg på grund av ett spårfel
1 april 16.23–17.00obehöriga i spårområdetStopp i tågtrafiken förbi Västerås sedan kl
2 april 3.10–3 april 6.00vandalismStopp i tågtrafiken förbi Kungsängen på grund av sabotage
2 april 15.57–17.20signalfelFörseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Kungsängen och Kallhäll
6 april 11.00–14.10olyckaStopp i tågtrafiken mellan Kumla och Örebro Södra på grund av en olycka
7 april 2.19–15.00signalfelFörseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Västerås C och Dingtuna
7 april 9.29–14.15akut kontroll av fordonStopp i trafiken mellan Västerås och Kolbäck på grund av ett stillastående tåg med fordonsfel
7 april 11.38–14.00fordonsfelFörseningar i tågtrafiken på grund av fordonsfel mellan Alingsås och Vårgårda
12 april 10.31–12.20växelfelFörseningar och inställda tåg på grund av växelfel vid Kallhäll
13 april 17.04–19.50olyckaTrafiken är åter igång efter tidigare befarad olycka mellan Skövde och Töreboda med viss försening som följd
14 april 11.25–15 april 12.00signalfelStopp i tågtrafiken mellan Stockholm City och Solna/Sundbyberg för SL Pendeltåg samt stopp i trafiken mellan Stockholm C och Sundbyberg/Arlanda C/Märsta för fjärr- och regionaltågen sedan kl 12:20 på grund av signalfel
14 april 16.11–17.15obehöriga i spårområdetFörseningar i tågtrafiken på grund av obehöriga i spårområdet vid Västerås
17 april 2.11–12.00signalfelVästerås C - Kolbäck
21 april 3.44–11.00avgrävd telekommunikationskabelStopp i tågtrafiken mellan Kolbäck och Köping
22 april 14.42–15.30obehöriga i spårområdetStopp i tågtrafiken mellan Bålsta och Enköping på grund av obehöriga i spårområdet
23 april 5.00–8.30befarat spårfelFörseningar i tågtrafiken på grund av stillastående tåg med fordonsfel mellan Stockholm C/Stockholm Odenplan och Solna
23 april 6.27–7.10obehöriga i spårområdetFörseningar i tågtrafiken på grund av obehöriga i spårområdet vid Jakobsberg
23 april 8.20–10.00fordonsfelFörseningar i tågtrafiken på grund av stillastående tåg med fordonsfel mellan Stockholm C och Solna/Sundbyberg
25 april 22.30–28 april 5.00banarbeteFrån 25/4 kl 22:30 till 28/4 kl 05:00 är tågtrafiken mellan Västerås-Kolbäck/Köping/Hallstahammar ersatt med buss
26 april 10.20–11.50brandStopp i tågtrafiken mellan Partille och Jonsered sedan kl 10:15 på grund av brand
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen vid Köpings station under april. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.