Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid stationerna i Älvkarleby kommun förra månaden.
Av omkring 1 400 tåg som passerade Älvkarleby, Marma eller Skutskär i april var 163 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 12 procent, en bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.
Tolv procent är kan jämföras med nio procent månaden innan, och sju procent i april 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Ladda ner i fler format
Ladda ner grafen som bild:
- Lågupplöst: pngwebpjpgsvgpdf
- Högupplöst: pngwebpjpgsvgpdf
- 4:3: pngwebpjpgsvgpdf
- 16:9: pngwebpjpgsvgpdf
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Dagen med flest sena tåg var onsdag den 30 april, när samtliga ankommande tåg var mer än fem minuter försenade. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 8450 (Mälartåg) mellan Uppsala C och Gävle C, som var 1 timme och 18 minuter sent när det passerade Älvkarleby kommun på kvällen tisdag den 29:e. De senaste meddelandena vi sparat från det tåget löd: Polisinsats och Tillbud.
Störst andel förseningar under april drabbades Mälartågen mellan Gävle C och Uppsala C av. Tolv procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).
Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden. Nattågen mellan Göteborg och Duved – som nu läggs ner – har å andra sidan haft relativt små förseningar, trots den långa sträckan. (Även det sista tåget från Duved var i tid när det ankomst Göteborg den 28 april.)
Sträcka (båda håll) | Bolag/tågtyp | Andel sena tåg | Genomsnittlig försening | Avstånd |
---|---|---|---|---|
Gävle C–Uppsala C | Mälartåg | 12 % (158 av 1 322 tåg) | 2 minuter och 8 sekunder | 10 mil |
Gävle C–Storvreta | Mälartåg | 6 % (3 av 50 tåg) | 1 minut och 41 sekunder | 9 mil |
Gävle C–Tierp | Mälartåg | 5 % (2 av 43 tåg) | 34 sekunder | 4 mil |
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Älvkarleby kommun.
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)
Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Älvkarleby kommun.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Älvkarleby kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.
Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.
Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Kopiera koordinater till egna kartverktyg:
Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Tid | Orsak | Senaste meddelande om händelsen |
---|---|---|
14 december 4.00–27 april 5.30 | förseningar med anledning av planerat banarbete | Från 15/12 till 4/2 kan tågtrafiken drabbas av mindre förseningar vid Uppsala central i riktning mot Sala och Gävle central |
2 april 15.35–17.20 | växelfel | Förseningar i tågtrafiken på grund av växelfel mellan Flemingsberg och Södertälje syd |
3 april 17.24–18.40 | obehöriga i spårområdet | Stopp i tågtrafiken mellan Norrköping C och Kimstad sedan kl 17:27 på grund av obehöriga i spårområdet |
6 april 21.48–8 april 10.00 | signalfel | Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel vid Linköpings C |
9 april 19.11–21.00 | obehöriga i spårområdet | Förseningar i tågtrafiken på grund av obehöriga i spårområdet mellan Norrköping C och Kimstad |
11 april 12.32–15.00 | signalfel | Förseningar i tågtrafiken på grund av signalfel vid Järna |
14 april 4.34–8.00 | avgrävd elkabel | Förseningar i tågtrafiken på grund av elfel mellan Katrineholm och Norrköping |
14 april 11.25–15 april 12.00 | signalfel | Stopp i tågtrafiken mellan Stockholm City och Solna/Sundbyberg för SL Pendeltåg samt stopp i trafiken mellan Stockholm C och Sundbyberg/Arlanda C/Märsta för fjärr- och regionaltågen sedan kl 12:20 på grund av signalfel |
18 april 10.05–14.00 | olycka | Stopp i tågtrafiken mellan Stockholm C och Arlanda/Märsta på grund av olycka |
21 april 18.47–20.30 | olycka | Stopp i tågtrafiken mellan Stockholm C och Arlanda C/Märsta sedan kl 18:45 på grund av olycka |
23 april 8.20–10.00 | fordonsfel | Förseningar i tågtrafiken på grund av stillastående tåg med fordonsfel mellan Stockholm C och Solna/Sundbyberg |
24 april 13.43–15.30 | växelfel | Förseningar i tågtrafiken på grund av ett växelfel mellan Stockholm C och Flemingsberg |
25 april 8.53–12.10 | fordonsfel | Förseningar i tågtrafiken på grund av ett stillastående tåg vid Norrviken |
25 april 12.00–27 april 16.00 | banarbete | Från 25/4 kl 12:00 till 27/4 kl 16:00 är det förändringar i tågtrafiken på sträckan Uppsala C - Morgongåva/Storvreta/Tierp |
29 april 18.36–19.00 | tillbud | Stopp i tågtrafiken mellan Marma och Skutskär sedan kl 18:30 på grund av tillbud |
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)
Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.