Få nya vind­kraft­verk 2024 – inga alls på Gotland

Gotlands län Vindkraft
Vindkraftverk i närbild
Artur Zudin, Unsplash

2024 var ett av åren med minst ny vindkraft på 20 år. Och i Gotlands län registrerade inga nya vindkraftverk i fjol.

Totalt fanns i slutet av förra året 126 vindkraftverk i Gotlands län, med en sammanlagd maxeffekt på 177,9 megawatt. Det är en minskning med 1,5 megawatt 1, jämfört med året innan. Det visar nya siffror från Energimyndigheten. Den officiella statistiken omfattar vindkraftverk som ingår i elcertifikatsystemet eller har ursprungsgarantier. Att den installerade effekten minskar kan därför ha rent administrativa orsaker – exempelvis att anläggningar som inte längre omfattas av elcertifikatsystemet inte har ansökt om ursprungsgarantier.

stapeldiagram som visar den totala installerade effekten från år till år.
Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Kopiera data för egna grafverktyg:

Ladda ner data för egna grafverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Totalt producerade länets vindkraft 380 gigawattimmar el under fjolåret, vilket motsvarar ungefär 41 procent av den totala elkonsumtionen2.

stapeldiagram som visar hur stor andel av varje läns komsumtion vindkraftsproduktionen i länet motsvarar.
Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Störst installerad vindkraftseffekt bland landets län finns nu i Västernorrland, med 3 225 megawatt.

Existerande och planerade vindkraftverk i länet
Karta över vindkraftverk i Gotlands län

  Uppfört
  Planerat
Källa: Vindbrukskollen. Till planerade vindkraftverk hör även sådana som väntar på tillståndsprövning, och det är inte säkert att alla kommer att uppföras. Det finns en viss eftersläpning i datan, och här kan finns kraftverk som är tagna ur bruk. Kraftverksparker nära kommun- eller länsgränser kan ibland vara förda till olika regioner hos Energimyndigheten och Vindbrukskollen.
Det finns enstaka vindkraftverk i Vindbrukskollens data som saknas i Energimyndighetens officiella statistik.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Produktionsrekord men kraftigt minskad utbyggnad

Totalt i landet togs omkring 50 nya vindkraftverk i bruk i fjol. Det är avsevärt mindre än under se senaste tjugo åren. Så sent som 2022 tillkom över 400 kraftverk på ett år. Den totala installerade effekten ökade med 844 megawatt, vilket också är en betydligt mindre ökning än vi vant oss vid de senaste åren.

Den totala elproduktionen från vindkraft forsatte att öka, till totalt 41 terrawattimmar, vilket betyder att vindkraften stod för en knapp fjärdedel av all svensk el.

Karta över nyinstallerad vindkraftseffekt
Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.