Ett av tre tåg i Gällivare var sent i mars

Gällivare kommun Järnväg
Spår och perrong
Leo Wallentin, Newsworthy

Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid stationerna i Gällivare kommun förra månaden.

Av knappt 300 tåg som passerade någon av stationerna i Gällivare kommun i mars var 87 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 32 procent, en bra bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

32 procent är kan jämföras med 29 procent månaden innan, och 35 procent i mars 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Dagen med flest sena tåg var fredag den 28 februari, när samtliga ankommande tåg var mer än fem minuter försenade. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 93 (SJ Nattåg) mellan Narvik och Stockholm C, som var 2 timmar, 43 minuter och 30 sekunder sent när det passerade Gällivare kommun på kvällen lördag den 22:a. De senaste meddelandena vi sparat från det tåget löd: Sen tågvänd. och Elfel.

Störst andel förseningar under mars drabbades SJ Nattågen mellan Stockholm C och Narvik av. 72 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Narvik–Stockholm CSJ Nattåg72 %
(33 av 46 tåg)
36 minuter och 14 sekunder101 mil
Luleå–NarvikSJ InterCity32 %
(18 av 57 tåg)
4 minuter och 44 sekunder38 mil
Kiruna–LuleåNorrtåg15 %
(24 av 156 tåg)
3 minuter och 32 sekunder27 mil
Här visas sträckor med fler än 20 avgångar under månaden.
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Gällivare kommun.
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Gällivare kommun.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Gällivare kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken i Gällivare under mars
TidOrsakSenaste meddelande om händelsen
3 mars 13.43–18.30spårfelStopp i tågtrafiken genom Boden på grund av spårfel
8 mars 6.59–11.00djur i spåretStopp i tågtrafiken genom Gällivare sedan kl 07:40 på grund av en skadad växel
24 mars 9.05–16.00spårfelStopp i tågtrafiken mellan Vassijaure och Björkliden på grund av spårfel
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen i Gällivare under mars. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.