Färre tågförseningar än på över ett år i Vara

Vara kommun Järnväg
Spår och perrong
Leo Wallentin, Newsworthy

Andelen sena tåg vid stationerna i Vara kommun sjönk förra månaden, till den lägsta noteringen sedan åtminstone förra årsskiftet.

Av omkring 1 200 tåg som passerade Håkantorp, Vara eller Vedum i mars var 18 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 2 procent, vilket är bättre än den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

Två procent är den lägsta andelen sena tåg sedan Newsworthy började mäta lokala förseningar i början av 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Dagen med flest sena tåg var söndag den 9 mars, när nio procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 3827 (Västtågen) mellan Uddevalla C och Varberg, som var 27 minuter sent när det passerade Vara kommun på eftermiddagen onsdag den 5:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Fordonsfel.

Störst andel förseningar under mars drabbades Västtågen mellan Uddevalla C och Varberg av. Tre procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Uddevalla C–VarbergVästtågen3 %
(11 av 360 tåg)
48 sekunder14 mil
Herrljunga C–Örebro CVästtågen3 %
(1 av 40 tåg)
38 sekunder18 mil
Göteborg C–MariestadVästtågen2 %
(2 av 109 tåg)
59 sekunder16 mil
Borås C–Uddevalla CVästtågen1 %
(1 av 83 tåg)
52 sekunder9 mil
Herrljunga C–LidköpingVästtågen1 %
(1 av 131 tåg)
28 sekunder5 mil
Alingsås–MariestadVästtågen0 %
(0 av 34 tåg)
13 sekunder12 mil
Hallsbergs station–Herrljunga CVästtågen0 %
(0 av 45 tåg)
41 sekunder16 mil
Herrljunga C–HåkantorpVästtågen0 %
(0 av 78 tåg)
21 sekunder3 mil
Herrljunga C–MariestadVästtågen0 %
(0 av 125 tåg)
33 sekunder8 mil
Herrljunga C–Uddevalla CVästtågen0 %
(0 av 59 tåg)
7 sekunder7 mil
Här visas sträckor med fler än 20 avgångar under månaden.
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Vara kommun.
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Vara kommun.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Vara kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken i Vara under mars
TidOrsakSenaste meddelande om händelsen
24 mars 9.30–20 mars 15.54anläggningsfelFrån 24/3 2023 till 31/12 2024 är tågtrafiken ersatt med buss, taxi eller lokaltrafik på hela eller delar av sträckan
6 februari 18.55–14 april 4.55banarbete6/2-9/4 nattetid under olika tider är tågtrafiken ersatt med buss eller lokaltrafik på delar av sträckan
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen i Vara under mars. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.