Hade 42 anställda – nu går Goodtech Solutions AB i konkurs i Karlstad

Karlstads kommun Företagskonkurser
ordförandeklubba

Den 25 mars inledde Goodtech Solutions AB, som har sitt säte i Karlstads kommun, konkurs.

Goodtech Solutions AB, som grundades år 2003, rapporterade en omsättning på 242,5 miljoner kronor i sitt senaste bokslut (december 2023) med en vinst på 8,5 miljoner kronor. Bolaget anställde då 42 personer.

Sammanlagt inledde tre bolag konkurs under förra veckan i Karlstad.

Bolag som inledde konkurs under vecka 13 i Karlstads kommun
BolagOmsättningResultatAnställdaGrundat
C Nova AB1,5 milj.−233 00022022
Goodtech Solutions AB242,5 milj.8,5 milj.422003
Natalie Renström AB---2024
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Det här är en autogenererad artikel baserad på data från allabolag.se, som i sin tur bygger på uppgifter från UC. Notera att alla uppgifter om omsättning, resultat och antal anställda kommer från det senast bokslutet som finns tillgängligt på webbsidan. De kan med andra ord vara något föråldrade.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.