Många försenade tåg i Arvika under februari

Arvika kommun Järnväg
Spår och perrong
Leo Wallentin, Newsworthy

Så många som 43 procent av tågen i Arvika kommun var mer än fem minuter försenade under februari. Det var fler än under samma månad den förseningsdrabbade vintern förra året.

Totalt var 43 procent av de ankommande tågen i Arvika kommun mer än fem minuter försenade under februari bland de tåg som angjorde någon av stationerna Arvika, Edane eller Ottebol. Motsvarande siffra i februari förra året var 24,6 procent. Det är den sämsta punktligheten vi har uppmätt det senaste året.

Graf över andel försenade tåg per månad
Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Kopiera data för egna grafverktyg:

Ladda ner data för egna grafverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Dagen med flest sena tåg var tisdag den 20 februari, när 71 procent av tågen var mer än fem minuter försenade. Under 28 dagar var mer än var tionde tåg sent.

Stapeldiagram över andel försenade tåg per dag
Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Kopiera data för egna grafverktyg:

Ladda ner data för egna grafverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

De knappt 1 000 tåg vi samlat ankomsttider för när de passerade1 Arvika kommun under månaden var sammanlagt 108 timmar och 39 minuter sena – i genomsnitt 7 minuter och 18 sekunder per tåg.

Den allra största förseningen bland de ankommande tågen hade tåg nummer 645 (SJ Snabbtåg) från Stockholm C den 25 februari. Enligt Trafikverkets trafikmeddelande var tåget 2 timmar och 23 minuter försenat när det nådde Arvika klockan 0.01. Detta är den ankomsttid som angavs på informationsskyltar och liknande. I extrema fall, till exempel när tåg evakuerats på spåren och passagerarna körts vidare med buss, kan den här ankomsttiden vara missvisande. Långa förseningar kan också bero på att tågtrafiken stoppats på en viss sträcka, och att ett avgående tåg fått en helt ny avgångstid senare på dygnet.

I tabellen nedanför ser du de sträckor som haft regelbunden tågtrafik under månaden. Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har stora förseningar i relation till de små avstånden.

Förseningar på vanliga sträckor för tågen i Arvika
Rutt (båda riktningar)Andel tåg mer än 5 minuter senaGenomsnittlig förseningFågelvägsavstånd
Oslo S–Stockholm C (SJ Snabbtåg · SJ InterCity · VTAB)54 %11 minuter42 mil
Charlottenberg–Kristinehamn (VTAB)46 %5 minuter och 59 sekunder12 mil
Charlottenberg–Stockholm C (VTAB · VTAB, Vy)39 %5 minuter och 54 sekunder33 mil
Arvika–Kristinehamn (VTAB)37 %6 minuter och 10 sekunder9 mil
Charlottenberg–Karlstad C (VTAB)32 %5 minuter och 25 sekunder9 mil
Arvika–Karlstad C (VTAB)25 %4 minuter och 41 sekunder6 mil
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

För tåg som stannar vid flera stationer i ett län eller en kommun anges här den genomsnittliga förseningstiden vid ankomsterna till samtliga stationer i regionen, för tåg på den aktuella sträckan. Här ingår sträckor med fler än 20 tåg under månaden.

Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer. Här visas stationer med fler än fem avgångar under månaden.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Arvika kommun.
 >10 procent
 5–10 procent
 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Arvika kommun.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken i Arvika under februari
TidOrsakSenaste meddelande om händelsen
9 februari 15.58–11 februari 16.00otillåten stoppassage aDet är störningar i tågtrafiken på grund av en incident och ett stillastående tåg på Karlstad C
25 februari 7.04–9.45operativa stödsystemTekniska problem i realtidsinformationen på trafikverket
25 februari 18.14–19.10obehöriga i spårområdetStopp i tågtrafiken vid Stockholm C sedan kl 18:15 på grund av obehöriga i spårområdet
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen i Arvika under februari. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.