Många sena Stockholm–Oslo-tåg vid Hallsbergs station under februari

Hallsbergs kommun Järnväg
Spår och perrong
Leo Wallentin, Newsworthy

Tolv procent av tågen vid Hallsbergs station var sena under februari, och sträckan Stockholm–Oslo var extra drabbad. Det visar Newsworthys sammanställning av alla sena och inställda tåg.

Totalt var tolv procent av de ankommande tågen vid Hallsbergs station mer än fem minuter försenade under februari. Motsvarande siffra i februari förra året var 15,7 procent. Det är den bästa punktligheten vi har uppmätt det senaste året.

Graf över andel försenade tåg per månad
Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Kopiera data för egna grafverktyg:

Ladda ner data för egna grafverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Dagen med flest sena tåg var tisdag den 20 februari, när 32 procent av tågen var mer än fem minuter försenade. Under 15 dagar var mer än var tionde tåg sent.

Stapeldiagram över andel försenade tåg per dag
Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Kopiera data för egna grafverktyg:

Ladda ner data för egna grafverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

De omkring 3 500 tåg vi samlat ankomsttider för när de passerade1 Hallsbergs kommun under månaden var sammanlagt 169 timmar och 40 minuter sena – i genomsnitt 3 minuter och 52 sekunder per tåg.

Den allra största förseningen bland de ankommande tågen hade tåg nummer 674 (SJ InterCity) från Oslo S den 9 februari. Enligt Trafikverkets trafikmeddelande var tåget 4 timmar och 48 minuter försenat när det nådde Hallsbergs station klockan 23.34. Detta är den ankomsttid som angavs på informationsskyltar och liknande. I extrema fall, till exempel när tåg evakuerats på spåren och passagerarna körts vidare med buss, kan den här ankomsttiden vara missvisande. Långa förseningar kan också bero på att tågtrafiken stoppats på en viss sträcka, och att ett avgående tåg fått en helt ny avgångstid senare på dygnet.

I tabellen nedanför ser du de sträckor som haft regelbunden tågtrafik under månaden. Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har stora förseningar i relation till de små avstånden.

Av tågen på sträckan Stockholm–Oslo var alltså 32 procent mer än fem minuter försenade vid Hallsbergs station under februari.

Förseningar på vanliga sträckor för tågen vid Hallsbergs station
Rutt (båda riktningar)Andel tåg mer än 5 minuter senaGenomsnittlig förseningFågelvägsavstånd
Oslo S–Stockholm C (SJ Snabbtåg · SJ InterCity · Vy · Vy, VTAB)32 %9 minuter och 58 sekunder41 mil
Charlottenberg–Stockholm C (Vy)25 %9 minuter och 20 sekunder33 mil
Kil–Stockholm C (SJ Snabbtåg)22 %5 minuter och 29 sekunder27 mil
Hallsbergs station–Stockholm C (Mälartåg · SJ Regional)16 %6 minuter och 9 sekunder17 mil
Göteborg C–Västerås C (SJ Regional)11 %1 minut och 8 sekunder34 mil
Göteborg C–Stockholm C (SJ Regional · Tågab · SJ Snabbtåg)11 %3 minuter och 33 sekunder40 mil
Karlstad C–Stockholm C (Vy · SJ Snabbtåg · SJ InterCity · Tågab)11 %3 minuter och 46 sekunder26 mil
Malmö C–Stockholm C (SJ Snabbtåg)11 %3 minuter och 43 sekunder51 mil
Duved–Göteborg C (SJ Nattåg)11 %1 minut och 11 sekunder63 mil
Hallsbergs station–Örebro C (TiB)6 %54 sekunder2 mil
Hallsbergs station–Lindesberg (TiB)6 %54 sekunder6 mil
Göteborg C–Örebro C (Västtågen)5 %3 minuter och 36 sekunder25 mil
Gävle C–Mjölby (TiB)3 %39 sekunder28 mil
Borlänge C–Mjölby (TiB)3 %34 sekunder23 mil
Herrljunga C–Örebro C (Västtågen)0 %3 sekunder18 mil
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

För tåg som stannar vid flera stationer i ett län eller en kommun anges här den genomsnittliga förseningstiden vid ankomsterna till samtliga stationer i regionen, för tåg på den aktuella sträckan. Här ingår sträckor med fler än 20 tåg under månaden.

Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer. Här visas stationer med fler än fem avgångar under månaden.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till Hallsbergs station.
 >10 procent
 5–10 procent
 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Hallsbergs kommun.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken vid Hallsbergs station under februari
TidOrsakSenaste meddelande om händelsen
13 januari 21.50–27 februari 6.00växelfelFörseningar i tågtrafiken på grund av växelfel mellan Stockholm C och Flemingsberg
1 februari 3.21–5.10signalfelFörseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Älmhult och Osby
1 februari 6.31–9.00signalfelFörseningar kan uppstå i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Emmaboda och Örsjö
3 februari 0.57–5 februari 7.00vandalismFörseningar i tågtrafiken på grund av kopparstöld mellan Västerås C och Kolbäck
5 februari 9.14–11.30vandalismStopp i tågtrafiken förbi Kolbäck sedan kl 09:20 på grund av sabotage
6 februari 6.23–7.20signalfelDet är förseningar på sträckan på grund av ett signalfel vid Töreboda
7 februari 16.10–17.10otillåten stoppassage aFörseningar i tågtrafiken på grund av stillastående tåg i Spånga
9 februari 15.58–11 februari 16.00otillåten stoppassage aDet är störningar i tågtrafiken på grund av en incident och ett stillastående tåg på Karlstad C
10 februari 7.19–10.15olyckaDet är störningar i tågtrafiken på grund av en olycka och trafikstopp norr om Kumla
11 februari 15.32–12 februari 6.00elfelStopp i tågtrafiken vid Stockholm C på grund av ett elfel
16 februari 8.42–12.00fordonsfelStopp i tågtrafiken mellan Herrljunga och Ljung sedan kl 08:40 på grund av fordonsfel
18 februari 9.09–10.50fordonsfelStopp i tågtrafiken på grund av ett stillastående tåg med fordonsfel mellan Bräkne-Hoby och Karlshamn
19 februari 10.52–20 februari 11.00elfelStopp i tågtrafiken på grund av elfel mellan Hallsberg och Örebro
19 februari 13.49–17.00urspårningFörseningar på grund av tidigare olycka mellan Göteborg och Partille
19 februari 18.50–20 februari 13.00växelfelFörseningar i tågtrafiken på grund av ett växelfel i Örebro
20 februari 10.10–12.00otillåten stoppassage aStörningar i tågtrafiken på grund av ett tillbud på Borlänge central
20 februari 10.35–16.00fordonsfelFörseningar i tågtrafiken genom Norsesund sedan kl 10:30 på grund av tidigare fordonsfel
21 februari 6.00–7.00signalfelFörseningar i tågtrafiken mellan Laxå och Hallsberg s på grund av ett tidigare signalfel och växelfel
21 februari 12.17–23.59fåglarStopp i tågtrafiken i Göteborg central sedan kl 12:15 på grund av elfel Vi återkommer så snart som möjligt med mer information
24 februari 14.45–15.40obehöriga i spårområdetTågtrafiken är åter igång vid Flemingsberg sedan kl 14:55 efter tidigare stopp på grund av obehöriga i spårområdet
24 februari 17.32–18.10obehöriga i spårområdetStopp i tågtrafiken vid Västerås C sedan kl 17:30 på grund av obehöriga i spårområdet
25 februari 7.04–9.45operativa stödsystemTekniska problem i realtidsinformationen på trafikverket
25 februari 15.55–17.50vandalismFörseningar i tågtrafiken på grund av spårfel mellan Alingsås och Vårgårda
25 februari 18.14–19.10obehöriga i spårområdetStopp i tågtrafiken vid Stockholm C sedan kl 18:15 på grund av obehöriga i spårområdet
25 februari 18.16–18.50obehöriga i spårområdetStopp i tågtrafiken vid Västerås C sedan kl 18:17 på grund av obehöriga i spårområdet
26 februari 6.38–9.30signalfelFörseningar i tågtrafiken på grund av ett signalfel mellan Flemingsberg och Södertälje syd
27 februari 21.31–23.30växelfelFörseningar i tågtrafiken på grund av växelfel i Karlshamn
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen vid Hallsbergs station under februari. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.