Många sena Eskilstuna–Örebro-tåg vid Kungsörs station under februari

Kungsörs kommun Järnväg
Järnvägsspår i vinterlandskap
Leo Wallentin, Newsworthy

19 procent av tågen vid Kungsörs station var sena under februari, och sträckan Eskilstuna–Örebro var extra drabbad. Det visar Newsworthys sammanställning av alla sena och inställda tåg.

Totalt var 19 procent av de ankommande tågen vid Kungsörs station mer än fem minuter försenade under februari. Motsvarande siffra i februari förra året var 16,5 procent.

Graf över andel försenade tåg per månad
Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Kopiera data för egna grafverktyg:

Ladda ner data för egna grafverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Dagen med flest sena tåg var tisdag den 20 februari, när 56 procent av tågen var mer än fem minuter försenade. Under 16 dagar var mer än var tionde tåg sent.

Stapeldiagram över andel försenade tåg per dag
Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Kopiera data för egna grafverktyg:

Ladda ner data för egna grafverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

De omkring 800 tåg vi samlat ankomsttider för när de passerade1 Kungsörs kommun under månaden var sammanlagt 58 timmar och 27 minuter sena – i genomsnitt 4 minuter och 22 sekunder per tåg.

Den allra största förseningen bland de ankommande tågen hade tåg nummer 911 (Mälartåg) från Uppsala C den 26 februari. Enligt Trafikverkets trafikmeddelande var tåget 1 timme och 58 minuter försenat när det nådde Kungsörs station klockan 10.13. Detta är den ankomsttid som angavs på informationsskyltar och liknande. I extrema fall, till exempel när tåg evakuerats på spåren och passagerarna körts vidare med buss, kan den här ankomsttiden vara missvisande. Långa förseningar kan också bero på att tågtrafiken stoppats på en viss sträcka, och att ett avgående tåg fått en helt ny avgångstid senare på dygnet.

I tabellen nedanför ser du de sträckor som haft regelbunden tågtrafik under månaden. Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har stora förseningar i relation till de små avstånden.

Av tågen på sträckan Eskilstuna–Örebro var alltså 28 procent mer än fem minuter försenade vid Kungsörs station under februari.

Förseningar på vanliga sträckor för tågen vid Kungsörs station
Rutt (båda riktningar)Andel tåg mer än 5 minuter senaGenomsnittlig förseningFågelvägsavstånd
Eskilstuna C–Örebro S (Mälartåg)28 %3 minuter och 58 sekunder8 mil
Stockholm C–Örebro S (Mälartåg, Reg. Express · Mälartåg)23 %5 minuter och 45 sekunder16 mil
Uppsala C–Örebro S (Mälartåg)20 %4 minuter och 45 sekunder15 mil
Arboga station–Uppsala C (Mälartåg)16 %3 minuter och 47 sekunder11 mil
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

För tåg som stannar vid flera stationer i ett län eller en kommun anges här den genomsnittliga förseningstiden vid ankomsterna till samtliga stationer i regionen, för tåg på den aktuella sträckan. Här ingår sträckor med fler än 20 tåg under månaden.

Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer. Här visas stationer med fler än fem avgångar under månaden.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till Kungsörs station.
 >10 procent
 5–10 procent
 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Kungsörs kommun.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken vid Kungsörs station under februari
TidOrsakSenaste meddelande om händelsen
13 januari 21.50–27 februari 6.00växelfelFörseningar i tågtrafiken på grund av växelfel mellan Stockholm C och Flemingsberg
4 februari 6.47–9.15olyckaStopp i tågtrafiken vid Upplands Väsby på grund av en olycka
11 februari 15.32–12 februari 6.00elfelStopp i tågtrafiken vid Stockholm C på grund av ett elfel
19 februari 14.20–16.00växelfelFörseningar i tågtrafiken efter tidigare växelfel mellan Eskilstuna och Kungsör/Kvicksund
20 februari 9.46–12.00olyckaTågtrafiken är åter igång mellan Arboga och Kungsör efter ett tidigare stopp på grund av en olycka
24 februari 14.45–15.40obehöriga i spårområdetTågtrafiken är åter igång vid Flemingsberg sedan kl 14:55 efter tidigare stopp på grund av obehöriga i spårområdet
25 februari 7.04–9.45operativa stödsystemTekniska problem i realtidsinformationen på trafikverket
25 februari 17.05–17.50obehöriga i spårområdetFörseningar i tågtrafiken på grund av tidigare obehöriga i spårområdet vid Älvsjö
25 februari 18.14–19.10obehöriga i spårområdetStopp i tågtrafiken vid Stockholm C sedan kl 18:15 på grund av obehöriga i spårområdet
27 februari 18.50–22.00elfelStopp i tågtrafiken vid Arlanda C på grund av elfel
27 februari 21.31–23.30växelfelFörseningar i tågtrafiken på grund av växelfel i Karlshamn
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen vid Kungsörs station under februari. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.