Färre anmälda skadegörelsebrott i Skåne än på över 18 år

Skåne län Anmälda brott

Under fjärde kvartalet 2024 anmäldes färre skadegörelsebrott än något kvartal sedan 2006. Det visar ny statistik från Brå.

Det anmäldes sammanlagt 3 016 skadegörelsebrott i Skåne län under fjärde kvartalet 2024. Inte ett enda kvartal sedan 2006 har det anmälts så här få skadegörelsebrott i länet.

Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Kopiera data för egna grafverktyg:

Ladda ner data för egna grafverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I snitt har det sedan 2006 anmälts 4 294 skadegörelsebrott per kvartal i Skåne län. Flest anmälningar under ett enskilt kvartal noterades det andra kvartalet 2009 (6 193 stycken).

Bland kommunerna i Skåne noterades flest anmälningar om skadegörelsebrott i Malmö (846 stycken).

KommunAntal anmälda skadegörelsebrott
Malmö846
Lund357
Helsingborg329
Kristianstad157
Landskrona141
Hässleholm106
Ystad88
Trelleborg84
Ängelholm72
Östra Göinge57
Osby53
Eslöv51
Kävlinge44
Simrishamn43
Bjuv42
Sjöbo42
Höganäs41
Klippan40
Vellinge39
Perstorp36
Svedala33
Burlöv32
Höör31
Lomma31
Svalöv28
Tomelilla28
Skurup27
Båstad25
Örkelljunga25
Hörby24
Åstorp24
Bromölla20
Staffanstorp20
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Statistiken visar antalet anmälda brott och inte antalet faktiskt begångna brott. Hur stor andel av de begångna brotten som anmäls varierar mellan olika brottstyper. Antalet anmälda skadegörelsebrott – dit klotter räknas – varierar stort över tid och påverkas mycket av rutiner vid rapportering. En del samlar ihop en större mängd brott och registrerar dem vid ett tillfälle.

Benägenheten att anmäla brott kan också förändras över tid, till exempel på grund av förändrade attityder i samhället eller ändrade försäkringsvillkor. Det gör det svårt att utifrån antalet anmälda brott säga om brottsligheten ökar eller minskar.

Det finns också ett bortfall av anmälda brott som inte har någon brottsplats registrerad och därmed inte kan knytas till en kommun.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.