Många sena Charlottenberg–Stockholm-tåg vid Köpings station under januari

Köpings kommun Järnväg
Järnvägsspår i vinterlandskap
Leo Wallentin, Newsworthy

18 procent av tågen vid Köpings station var sena under januari, och sträckan Charlottenberg–Stockholm var extra drabbad. Det visar Newsworthys sammanställning av alla sena och inställda tåg.

Totalt var 18 procent av de ankommande tågen vid Köpings station mer än fem minuter försenade under januari. Nio procent var så mycket som en kvart försenade.

Graf över andel försenade tåg per månad
Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Kopiera data för egna grafverktyg:

Ladda ner data för egna grafverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Dagen med flest sena tåg var måndag den 1 januari, när 54 procent av tågen var mer än fem minuter försenade. Under 21 dagar var mer än var tionde tåg sent.

Stapeldiagram över andel försenade tåg per dag
Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Kopiera data för egna grafverktyg:

Ladda ner data för egna grafverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

De knappt 1 300 tåg vi samlat ankomsttider för när de passerade1 Köpings kommun under månaden var sammanlagt 121 timmar och 45 minuter sena – i genomsnitt 5 minuter och 52 sekunder per tåg.

Den allra största förseningen bland de ankommande tågen hade tåg nummer 176 (SJ Regional) från Göteborg C den 1 januari. Enligt Trafikverkets trafikmeddelande var tåget 4 timmar och 30 minuter försenat när det nådde Köpings station klockan 19.58. Detta är den ankomsttid som angavs på informationsskyltar och liknande. I extrema fall, till exempel när tåg evakuerats på spåren och passagerarna körts vidare med buss, kan den här ankomsttiden vara missvisande. Långa förseningar kan också bero på att tågtrafiken stoppats på en viss sträcka, och att ett avgående tåg fått en helt ny avgångstid senare på dygnet.

I tabellen nedanför ser du de sträckor som haft regelbunden tågtrafik under månaden. Generellt är förseningarna störst på längre sträckor, och allra störst på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör SJ:s nyss nerlada nattågstrafik från Göteborg till Jämtland och övre Norrland, som haft relativt små förseningar trots lång sträcka, och pendeltågstrafiken runt Stockholm, som å andra sidan har stora föreningar i relation till de små avstånden.

Av tågen på sträckan Charlottenberg–Stockholm var alltså 28 procent mer än fem minuter försenade vid Köpings station under januari.

Förseningar på vanliga sträckor för tågen vid Köpings station
Rutt (båda riktningar)Andel tåg mer än 5 minuter senaGenomsnittlig förseningFågelvägsavstånd
Charlottenberg–Stockholm C (Vy)28 %8 minuter och 59 sekunder33 mil
Arboga station–Stockholm C (SJ Regional)19 %6 minuter och 29 sekunder13 mil
Hallsbergs station–Stockholm C (SJ Regional)19 %5 minuter och 59 sekunder18 mil
Göteborg C–Stockholm C (SJ Regional)17 %6 minuter och 11 sekunder39 mil
Karlstad C–Stockholm C (Vy)15 %4 minuter och 57 sekunder26 mil
Göteborg C–Västerås C (SJ Regional)12 %2 minuter och 3 sekunder33 mil
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

För tåg som stannar vid flera stationer i ett län eller en kommun anges här den genomsnittliga förseningstiden vid ankomsterna till samtliga stationer i regionen, för tåg på den aktuella sträckan. Här ingår sträckor med fler än 20 tåg under månaden.

Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer. Här visas stationer med fler än fem avgångar under månaden.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till Köpings station.
 >10 procent
 5–10 procent
 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Köpings kommun.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken vid Köpings station under januari
TidOrsakMeddelande
3 januari 15.32–17.30fordonsfelStopp i tågtrafiken mellan Bålsta och Enköping på grund av stillastående tåg med fordonsfel
6 januari 12.24–16.00olyckaStopp i tågtrafiken genom Alingsås sedan kl 12:25 på grund av incidient
7 januari 17.14–19.30anläggningsfelStopp i tågtrafiken mellan Köping och Arboga på grund av ett tillbud
10 januari 17.54–11 januari 1.00elfelFörseningar i tågtrafiken på grund av elfel i Vårgårda
15 januari 11.29–12.15förlängt uppehållStopp i tågtrafiken förbi Västerås på grund av en incident
15 januari 14.20–15.50obehöriga i spårområdetStopp i tågtrafiken vid Västerås C sedan kl 14:22 på grund av obehöriga i spårområdet
20 januari 6.12–12.00fordonsfelFörseningar i tågtrafiken på grund av stillastående tåg med fordonsfel vid Kolbäck
23 januari 5.11–7.00olyckaStopp i tågtrafiken i Sundbyberg på grund av olycka
23 januari 5.12–7.30olyckaStopp i tågtrafiken mellan Kolbäck och Köping på grund av olycka
26 januari 10.53–13.00fordonsfelFörsening i tågtrafiken på grund av ett tillbud i Västerås
27 januari 17.17–19.40signalfelFörseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Arboga och Örebro C
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen vid Köpings station under januari. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.