Något varmare 2024 än vanligt i Mellerud

Melleruds kommun Väder

2024 blev det varmaste året som uppmätts på jorden, och även i Sverige var temperaturerna över de normala, sett över hela året. Vid mätstationen Kroppefjäll-Granan A var årsmedeltemperaturen något högre än vanligt, enligt preliminära uppgifter.

Årsmedeltemperaturen vid Kroppefjäll-Granan A 18 kilometer sydväst om centrala Mellerud var under 2024 7,5 grader, 0,8 grader högre än genomsnittet de senaste decennierna, och den fjärde högsta noteringen sedan 1996. Det visar Newsworthys beräkningar, som bygger på delvis preliminär observationsdata från SMHI.

Diagram som år för år visar årsmedeltemperaturens avvikelse från de senaste 30 årens medelvärde.
Som normallinje används här medelvärdet för perioden 1991–2020, 6,7°. Under 2003 och 2009 finns luckor i datan, och där visas ingen staplar.
Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Kopiera data för egna grafverktyg:

Ladda ner data för egna grafverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Av fjolårets månader var sex varmare än normalt: februari, mars, maj, september, oktober och november, medan tre var kallare än genomsnittet för de senaste decennierna: januari, april och juli.

Året bjöd på fyra dagar med topptemperaturer över 25 grader, vilket är färre än vanligt, och 35 frostdagar, vilket är ganska normalt.

Den allra högsta temperaturen i närheten av Melleruds kommun under 2024 uppmättes vid Kroppefjäll-Granan A den 27 juni, då kvicksilvret nådde 26,7 grader, kallaste noteringen på samma plats den 16 januari: −20,5 grader.

Globalt blev 2024 ännu ett rekordvarmt år, med den högsta globala medeltemperatur som uppmätts, och för första gången i modern historia en global årsmedeltemperatur mer än 1,5 grader över förindustriell nivå, enligt preliminära uppgifter1.

Även i Sverige var temperaturen över de senaste 30 årens genomsnitt, trots en ovanligt kall inledning. Varmast var allra nordligaste Sverige, som ser ut att ha haft ett rekordvarmt år.

Nederbördsmässigt var 2024 ett blötare år än vanligt vid Kroppefjäll-Granan A. Totalt föll 1 186 millimeter nederbörd vid stationen, att jämföra med de senaste tre decenniernas genomsnitt på 1 023 millimeter. Månaden med mest nederbörd var augusti, med 150 millimeter.

Diagram som visar total nederbörd, månad för månad.
Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Kopiera data för egna grafverktyg:

Ladda ner data för egna grafverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I landet som helhet blev 2024 ett blötare år än vanligt, men nederbörden var ojämt fördelad. Gotland, Öland, Småland och Blekinge, liksom delar av östra Mellansverige var i stället torrare än vanligt.

Karta över Melleruds kommun och väderstationen Kroppefjäll-Granan A
Karta över väderstationer i artikeln
Ladda ner i fler format

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.