Så sena var tågen vid Hultsfreds station i november

Hultsfreds kommun Järnväg
Spår och perrong
Leo Wallentin, Newsworthy

Den svenska tågtrafiken har dragits med historiskt dålig punktlig under första halvan av 2024. Juni månad har dock sett något bättre ut än maj. Newsworthy har samlat in tågens ankomsttider under november, för att se hur stor andel av tågen till Hultsfreds kommun som var i tid under den senaste månaden.

Totalt var 16 procent av de ankommande tågen vid Hultsfreds station mer än fem minuter försenade under november. Åtta procent var så mycket som en kvart försenade.

Graf över andel försenade tåg per månad
Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Kopiera data för egna grafverktyg:

Ladda ner data för egna grafverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Dagen med flest sena tåg var tisdag den 5 november, när 88 procent av tågen var mer än fem minuter försenade. Under tio dagar var mer än var tionde tåg sent.

Stapeldiagram över andel försenade tåg per dag
Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Kopiera data för egna grafverktyg:

Ladda ner data för egna grafverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

De drygt 400 tåg vi samlat ankomsttider för när de passerade1 Hultsfreds kommun under månaden var sammanlagt 27 timmar och 36 minuter sena – i genomsnitt 3 minuter och 55 sekunder per tåg.

Den allra största förseningen bland de ankommande tågen hade tåg nummer 28816 (Krösatågen) från Kalmar C den 5 november. Enligt Trafikverkets trafikmeddelande var tåget 57 minuter försenat när det nådde Hultsfreds station klockan 23.00. Detta är den ankomsttid som angavs på informationsskyltar och liknande. I extrema fall, till exempel när tåg evakuerats på spåren och passagerarna körts vidare med buss, kan den här ankomsttiden vara missvisande. Långa förseningar kan också bero på att tågtrafiken stoppats på en viss sträcka, och att ett avgående tåg fått en helt ny avgångstid senare på dygnet.

I tabellen nedanför ser du de sträckor som haft regelbunden tågtrafik under månaden. Generellt är förseningarna störst på längre sträckor, och allra störst på internationella nattåg.

Förseningar på vanliga sträckor för tågen vid Hultsfreds station
Rutt (båda riktningar)Andel tåg mer än 5 minuter senaGenomsnittlig förseningFågelvägsavstånd
Hultsfreds station–Linköping C (Krösatågen)25 %7 minuter och 5 sekunder10 mil
Kalmar C–Vimmerby (Krösatågen)17 %4 minuter och 51 sekunder12 mil
Kalmar C–Linköping C (Krösatågen)15 %3 minuter och 35 sekunder20 mil
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

För tåg som stannar vid flera stationer i ett län eller en kommun anges här den genomsnittliga förseningstiden vid ankomsterna till samtliga stationer i regionen, för tåg på den aktuella sträckan. Här ingår sträckor med fler än 15 tåg under månaden.

Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer. Här visas stationer med fler än fem avgångar under månaden.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer
 >10 procent
 5–10 procent
 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Hultsfreds kommun.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Trafikmeddelanden för trafik vid Hultsfreds station under november
TidOrsakMeddelande
31 oktober 20.30–2 november 9.00storm/snöstormFrån 31/10 kl 20:30 till 2/11 kl 09:00 är tågtrafiken mellan Linköping och Kalmar inställd och ersatt med buss
2 november 21.10–3 november 8.50banarbeteFrån 2/11 kl 21:10 till 3/11 kl 08:50 är tågtrafiken mellan Kalmar och Emmaboda samt Kalmar och Berga ersatt med buss enligt tillfällig tidtabell
4 november 12.44–23.00spårfelFörseningar i tågtrafiken på grund av ett spårfel mellan Hultsfred och Berga
6 november 20.05–22.15obehöriga i spårområdetStopp i tågtrafiken vid Linköping C på grund av obehöriga i spårområdet
7 november 15.31–17.00obehöriga i spårområdetStopp i tågtrafiken mellan Kalmar och Blomstermåla sedan klockan 15:35 på grund av obehöriga i spårområdet
11 november 5.12–9.00banarbeteStopp i tågtrafiken mellan Kalmar och Berga på grund av akut banarbete
11 november 7.23–10.20avgrävd kabelFörseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Kalmar och Berga
11 november 14.16–16.10växelfelFörseningar i tågtrafiken på grund av ett spårväxelfel i Hultsfred
21 november 10.06–11.50spårfelFörseningar i tågtrafiken på grund av ett spårfel mellan Kalmar och Blomstermåla
22 november 8.16–14.00spårfelFörseningar i tågtrafiken på grund av ett spårfel mellan Hultsfred och Vimmerby
22 november 8.56–10.40spårfelStopp i tågtrafiken mellan Hultsfred och Vimmerby på grund av ett spårfel
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen vid Hultsfreds station under november. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.