Varmaste september­temperaturen i Härjedalen på 94 år

Härjedalens kommun Väder

Torsdagen var ovanligt varm. Vid mätstationen Ytterhogdal noterades den högsta för temperaturen i kommunen sedan 1930.

Temperaturen vid mätstationen Ytterhogdal i Härjedalens kommun steg under torsdagen, den 5 september, ända upp till 26,9 grader. Det är en historiskt varmt. Aldrig tidigare har det uppmätts en högre temperatur i september i kommunen sedan 1930.

Det senaste dygnets temperaturer är dock preliminära och kan komma att justeras av SMHI i efterhand. Notera också att mätstationen flyttats år 1975, 1993 och 1997, vilket kan påverka jämförbarheten historiskt.

De varmaste uppmätta temperaturerna i september vid mätstationen Ytterhogdal
DatumMaxtemperaturStation
5 september 202426,9 graderYtterhogdal
1 september 199126,2 graderYtterhogdal
3 september 195825,7 graderLjusnedal
2 september 195825,6 graderLjusnedal
22 september 200625,6 graderYtterhogdal
1 september 195825,5 graderYtterhogdal
3 september 199124,3 graderYtterhogdal
8 september 197124,2 graderYtterhogdal
3 september 199924,0 graderYtterhogdal
8 september 202324,0 graderLjusnedal
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Källa: SMHI

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.