Försäljningen i detaljhandelns i Säters kommun minskade under 2023. Det visar nya siffror från HUI Research.
Den totala försäljningen i detaljhandeln i Säters kommun var 377 miljoner kronor under 2023, visar färska siffror från HUI Research. Det är en minskning med 1 procent jämfört med året innan, och då har inte hänsyn tagits till inflationen.
Enligt SCB ökade priserna, mätt med konsumentprisindex, med drygt åtta procent i årsmedeltal.

Räknar man med inflation är det den näst största procentuella försäljningsminskningen från ett år till ett annat i Säter under 2000-talet. Det är också den största procentuella minskningen av kommunerna i Dalarna.
Tufft år för detaljhandeln
I riket som helhet noterades en ökning i försäljningen på drygt 4 procent, men räknar man med inflationen handlar det i själva verket om en minskning. I nio av tio kommuner sjönk försäljningen, inflationen inräknad.
– Det har varit ett tufft år för detaljhandeln. Om man tittar på volymen, alltså försäljningen med hänsyn tagen till inflationen, ser vi det största tappet på många år – det är till och med värre än under 90-talskrisen, säger Per Andersson, senior analytiker på HUI Research.
– Och det här gäller bara försäljningen, dessutom har vi en kostnadskris med högre hyror och andra kostnader som slog igenom ordentligt under 2023.
När det gäller den fysiska handeln går den bättre än e-handeln. Och dagligvaruhandeln har gått starkare än sällanköpshandeln. Och trots ett tufft 2023 ser HUI en ljusning.
– Vi ser en ganska tvär vändning nu, det ser mycket bättre ut i de prognoser vi gör. 2024 tror vi att försäljningen kommer att öka även med hänsyn tagen till inflationen.
| Total försäljning 2023 (miljoner kronor) | Förändring sedan 2022 | |
|---|---|---|
| Dagligvaruhandeln | 273 | +7 % |
| Sällanköpshandeln | 104 | −17 % |
| Detaljhandeln totalt | 377 | −1 % |
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)
Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.
Detaljhandeln delas in i dagligvaruhandel – främst matbutiker – och sällanköpshandel – som sportbutiker, bokaffärer och järnhandlare. Försäljningen i dagligvaruhandeln ökade, åtminstone i nominella tal, i Säter medan försäljningen i sällanköpshandeln minskade. Dagligvaruhandeln stod för ungefär tre fjärdedelar av det totala försäljningsvärdet i detaljhandeln i kommunen.
| Kommun | Total försäljning 2023 (miljoner kronor) | Förändring sedan 2022 | Kronor per invånare |
|---|---|---|---|
| Gagnef | 417 | +13 % | 40 000 |
| Älvdalen | 628 | +12 % | 91 000 |
| Ludvika | 1 823 | +10 % | 69 000 |
| Vansbro | 308 | +7 % | 46 000 |
| Avesta | 1 808 | +7 % | 79 000 |
| Falun | 4 463 | +6 % | 74 000 |
| Hedemora | 897 | +5 % | 58 000 |
| Rättvik | 596 | +4 % | 54 000 |
| Orsa | 341 | +4 % | 49 000 |
| Mora | 1 986 | +3 % | 97 000 |
| Malung-Sälen | 1 195 | +3 % | 116 000 |
| Borlänge | 5 493 | +3 % | 106 000 |
| Leksand | 1 047 | +2 % | 65 000 |
| Smedjebacken | 389 | +1 % | 36 000 |
| Säter | 377 | −1 % | 34 000 |
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)
Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.
I Dalarna som helhet ökade detaljhandelns försäljning i nominella tal med 5 procent. Det är mindre än inflationen.
Försäljningen ökade i 14 av 15 kommuner i Dalarna, men bara i tre var ökningen större än den allmänna prisökningen. Störst var ökningen i Gagnefs kommun, där den totala försäljningen var 417 miljoner kronor – en ökning med 13 procent.
Knappt 120 000 kronor per invånare
Med hänsyn tagen till inflationen är försäljningen ungefär lika stor som vid millennieskiftet i Säter, jämfört med för tio år sedan har försäljningen minskat med 20 procent.
Säters kommun tillhör den tredjedel av kommunerna i landet där handeln har lägst omsättning per invånare– drygt 30 000 kronor per invånare. Störst omsättning per invånare bland kommunerna i Dalarna har Malung-Sälens kommun, knappt 120 000 kronor per invånare.
