Omsatte 4,9 miljoner – nu går Gräddhyllan i Skövde AB i konkurs i Jönköpings kommun

Jönköpings kommunFöretagskonkurser
Lagbok

Den 28 augusti inledde Gräddhyllan i Skövde AB, som har sitt säte i Jönköpings kommun, konkurs.

Gräddhyllan i Skövde AB, som grundades år 2022, rapporterade en omsättning på 4,9 miljoner kronor i sitt senaste bokslut (december 2023) med en vinst på 159 000 kronor. Bolaget har inte lämnat några uppgifter om antal anställda.

Sammanlagt inledde tre bolag konkurs under förra veckan i Jönköpings kommun. Förutom Gräddhyllan i Skövde AB noterar vi följande bolag som sticker ut vad gäller personal, omsättning eller ålder:

Bolag som inledde konkurs under vecka 35 i Jönköpings kommun
BolagOmsättningResultatAnställdaGrundat
Bossen Utbildning AB---1989
FAHDTEL AB0−5 00002000
Gräddhyllan i Skövde AB4,9 milj.159 000-2022
Det här är en autogenererad artikel baserad på data från allabolag.se, som i sin tur bygger på uppgifter från UC. Notera att alla uppgifter om omsättning, resultat och antal anställda kommer från det senast bokslutet som finns tillgängligt på webbsidan. De kan med andra ord vara något föråldrade.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.