Arbetslösheten bland utlandsfödda ökar i Ragunda – medan den sjunker i många andra kommuner i Jämtland

Ragunda kommunArbetslöshet
Flaggor utanför arbetsförmedlingens kontor

Sex av åtta kommuner i Jämtlands län såg en minskande arbetslöshet bland utlandsfödda i juli. I Ragunda däremot ökar den.

Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en uppgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Ragunda kommun med 1,5 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i juli på 13,1 procent.

Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.

Arbetslösheten i hela befolkningen stiger

Under juli månad rapporterade Ragunda kommun en total arbetslöshet på 4,7 procent. Det är en ökning jämfört med samma tidpunkt i fjol (+0,3 procentenheter). I Jämtlands län däremot sjunker arbetslösheten något.

Sett till antalet personer betyder det att 107 av 2 277 invånare i åldern 16 till 651 år i Ragunda kommun var inskrivna som arbetssökande (fem fler än i juli i fjol).

Graf: Arbetslöshet i Ragunda kommun och Jämtlands län
Ladda ner i fler format

Ragunda är inte den enda kommunen i Jämtland där arbetslösheten går uppåt. Vi ser just nu en uppgång i fyra av åtta kommuner. Störst är ökningen i just Ragunda. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Ragunda hade redan tidigare högre arbetslöshet än snittet i hela Jämtlands län och nu växer klyftan (4,7 procent i kommunen, jämfört med 4,2 procent i hela länet). Krokom har den lägsta arbetslösheten i länet (2,6 procent), medan Strömsund har den högsta (6,0 procent). För att Ragunda skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Krokom skulle 48 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet steg arbetslösheten i juli jämfört med året innan (+0,5 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 209 av 290 kommuner har högre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,9 procent) i landet som helhet, medan Kiruna har den lägsta (2,1 procent).

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun
Ladda ner i fler format

Arbetslösheten bland utlandsfödda stiger betydligt

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 13,1 procent i Ragunda under juli månad, motsvarande 39 av 298 personer. Det är 1,5 procentenheter fler än vid samma tidpunkt i fjol (−63 om man räknar personer).

Anmärkningsvärt är att arbetslösheten nu, för första gången sedan april 2021, är högre i Ragunda än snittet i Jämtland.

Graf: Arbetslöshet bland utrikesfödda i Ragunda kommun och Jämtlands län
Ladda ner i fler format

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 8,4 procentenheter i Ragunda. Det är en större skillnad än för ett år sedan (+1,2 procentenheter).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Ragunda kommun
Ladda ner i fler format

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Ragunda om man jämför med andra kommuner i Jämtland. Strömsund har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Krokom har den största.

Ungdomsarbetslöshet ökar betydligt

Precis som den totala arbetslösheten stiger arbetslösheten bland unga (+5,4 procentenheter). I juli var 10,3 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 20 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en ökning med elva personer på ett års sikt.

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Ragunda kommun
Ladda ner i fler format

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Ragunda högre än i Jämtland som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 4,4 procentenheter.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Ragunda kommun och Jämtlands län
Ladda ner i fler format

13 annonser om lediga jobb just nu

Den 13 augusti fanns det sammanlagt 13 arbetsplatsannonser i Ragunda kommun i Arbetsförmedlingens Platsbanken, motsvarande omkring 15 lediga jobb.

Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb.

Yrkesgrupperna med flest annonserade jobb i Ragunda kommun
YrkesgruppAntal annonserAntal tjänster
Skogsarbetare15
Grundutbildade sjuksköterskor33
Förvaltnings- och planeringschefer22
Montörer, metall-, gummi- och plastprodukter12
Fysioterapeuter och sjukgymnaster11
Ingenjörer och tekniker inom bygg och anläggning11
Kockar och kallskänkor11
Specialistläkare11
Svetsare och gasskärare11
Torg- och marknadsförsäljare m.fl.11

Källa: Arbetsförmedlingens Platsbanken

Listan bygger på en lägesbild den 13 augusti av utannonserade jobb där Ragunda kommun angetts som arbetsplatsadress. Antalet tjänster behöver tas med en nypa salt. Antalet tjänster motsvarar inte alltid det verkliga antalet jobb.

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i juli
RagundaJämtlands länHela landet
Hela arbetskraften4,7 %+0,3 % 4,2 %−0,1 % 6,8 %+0,5 % 
Bland utlandsfödda13,1 %+1,5 % 11,6 %−1,6 % 15,0 %−0,1 % 
Bland ungdomar10,3 %+5,4 % 5,9 %−0,8 % 7,9 %+0,3 % 
Total arbetslöshet i Jämtlands län
KommunArbetslöshet i juliFörändring (12 mån)
Berg4,4 %+0,1 % 
Bräcke4,6 %±0,0 % 
Härjedalen4,0 %−0,2 % 
Krokom2,6 %−0,5 % 
Ragunda4,7 %+0,3 % 
Strömsund6,0 %+0,2 % 
Åre3,6 %+0,2 % 
Östersund4,4 %−0,2 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Jämtlands län
KommunArbetslöshet i juliFörändring (12 mån)
Berg12,2 %−4,5 % 
Bräcke11,1 %−1,6 % 
Härjedalen9,5 %−0,5 % 
Krokom8,5 %−3,4 % 
Ragunda13,1 %+1,5 % 
Strömsund14,2 %−2,7 % 
Åre10,5 %+0,4 % 
Östersund12,0 %−1,7 % 
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Jämtlands län
KommunArbetslöshet i juliFörändring (12 mån)
Berg6,2 %−2,7 % 
Bräcke8,0 %+0,8 % 
Härjedalen4,8 %−1,9 % 
Krokom4,4 %−1,5 % 
Ragunda10,3 %+5,4 % 
Strömsund6,6 %−2,0 % 
Åre4,3 %+0,2 % 
Östersund6,0 %−0,8 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.