Trendbrott i Sverige – här konfirmerades flest i Gnosjö

Gnosjö kommun Religion
Svenska kyrkan-flagga

För första gången på 30 år ökar andelen konfirmerade från ett år till ett annat.

Parallellt med att Svenska kyrkan tappat allt fler medlemmar har antalet konfirmander minskat under det senaste halvseklet. På 1970-talet konfirmerades tre av fyra 15-åringar, någonstans i mitten av 1990-talet var de färre än hälften och sedan 2020 är det färre än var femte. Men i fjol ökade faktiskt andelen konfirmerade något, från 18,9 till 19,8 procent. Även i absoluta tal handlar det om en ökning, från drygt 23 300 personer år 2022 till 24 750 i fjol.

Andel 15-åringar som konfirmerats
Ladda ner i fler format

Det är första gången sedan 1993 som andelen 15-åringar som konfirmerar sig ökat från ett år till ett annat. Även i början av 1980-talet noterades en ökning under ett par år. Om det är ett bestående trendbrott återstår att se.

Så många konfirmerade sig i Gnosjö – församling för församling

I Gnosjö handlade det om sex konfirmander under 2023 (då räknar vi in sex konfirmander i Kulltorps församling, som delvis ligger i Värnamo kommun). Det motsvarar inte ens var tionde 15-åring i Gnosjö. Det är alltså en lägre andel än i riket som helhet.

Det handlar om små siffror på församlingsnivå i Gnosjö och bara i Kulltorps församling finns några konfirmander registrerade i Svenska kyrkan 2023. Enligt Svenska kyrkans statistik konfirmerade sig ingen som bor i Gnosjö församling, Källeryds församling, Kävsjö församling och Åsenhöga församling under året.

20 procent konfirmerade sig i Växjö stift

I Växjö stift, som församlingarna i Gnosjö tillhör, konfimerade sig 20 procent av 15-åringarna 2023. Allra högst andel konfirmander i stiftet fanns i Borgholms församling där ungefär hälften av 15-åringarna konfirmerade sig.

Allra högst andel konfirmander i landet finns i Saltsjöbadens församling där 67 procent av 15-åringarna konfirmerade sig 2023.

Storstäderna står emot

I en rapport som Svenska kyrkan presenterade i fjol konstateras att antalet konfirmander i gles- och landsbygd har minskat mest under det senaste decenniet, samtidigt som minskningen är mindre i storstäderna – och i Stockholms stift är andelen oförändrad. Skillnaderna mellan stad och land – där det tidigare varit vanligare att konfirmera sig – har alltså minskat.

Enligt samma rapport är det vanligare att de som konfirmerar sig kommer från hem där föräldrarna är välutbildade och har högre inkomster.

Konfirmerade under 2023 i Gnosjö
FörsamlingAntal konfirmeradeAndel konfirmerade (av alla 15-åringar)
Kulltorps församling6-
Gnosjö församling0-
Källeryds församling0-
Kävsjö församling0-
Åsenhöga församling0-
Källa: Svenska kyrkan. I de fall det rör sig om få konfirmander, eller att antalet 15-åringar i församlingen omfattas av statistiksekretess redovisar vi inte någon andel.
Konfirmerade under 2023 i Jönköpings län
FörsamlingAntal konfirmeradeAndel konfirmerade (av alla 15-åringar)
Västbo Sankt Sigfrids församling1745 %
Aneby församling2042 %
Norra Hestra församling1040 %
Eksjö församling4332 %
Mullsjö-Sandhems församling3231 %
Forshedabygdens församling1130 %
Gustav Adolfs församling830 %
Sävsjö församling2227 %
Stockaryds församling1227 %
Rydaholms församling1127 %
Bäckseda församling1126 %
Habo församling3924 %
Alseda församling1224 %
Lekeryds församling1024 %
Byarum-Bondstorps församling2223 %
Gränna församling723 %
Villstads församling1622 %
Hässleby-Kråkshults församling622 %
Barkeryd-Forserums församling821 %
Skillingaryds församling1720 %
Månsarps församling1420 %
Lannaskede församling1119 %
Gislaveds församling2517 %
Norra Mo församling5-
Nässjö församling3816 %
Säby församling2815 %
Bankeryds församling2515 %
Vetlanda församling2215 %
Rogberga-Öggestorps församling1014 %
Norra Sandsjö församling512 %
Ekenässjöns församling311 %
Jönköpings församling629 %
Skärstad-Ölmstads församling99 %
Värnamo församling218 %
Barnarp-Ödestugu församling57 %
Burseryds församling2-
Huskvarna församling135 %
Norrahammars församling75 %
Hakarps församling44 %
Anderstorps församling2-
Bredaryds församling12-
Norra Solberga-Flisby församling12-
Vrigstad-Hylletofta församling11-
Voxtorps församling8-
Nye, Näshults och Stenberga församling7-
Frinnaryds församling6-
Kulltorps församling6-
Ingatorp-Bellö församling5-
Lommaryds församling5-
Korsberga församling4-
Malmbäcks församling4-
Gällaryds församling3-
Hult-Edshults församling3-
Linderås församling3-
Höreda församling2-
Svenarums församling2-
Våthults församling2-
Almesåkra församling1-
Askeryds församling1-
Björkö församling1-
Mellby församling1-
Adelövs församling0-
Bosebo församling0-
Brandstorps församling0-
Bringetofta församling0-
Gnosjö församling0-
Haurida-Vireda församling0-
Källeryds församling0-
Kävsjö församling0-
Näsby församling0-
Nävelsjö församling0-
Tånnö församling0-
Visingsö församling0-
Åsenhöga församling0-
Källa: Svenska kyrkan. I de fall det rör sig om få konfirmander, eller att antalet 15-åringar i församlingen omfattas av statistiksekretess redovisar vi inte någon andel.
Konfirmerade under 2023 per stift
StiftAndel konfirmerade (av alla 15-åringar)
Karlstads stift26 %
Visby stift25 %
Skara stift24 %
Lunds stift24 %
Göteborgs stift22 %
Härnösands stift22 %
Växjö stift20 %
Luleå stift20 %
Stockholms stift19 %
Linköpings stift19 %
Uppsala stift14 %
Västerås stift14 %
Strängnäs stift11 %
Källa: Svenska kyrkan.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.