Mellan april och juni såldes 136 fritidshus i Södermanlands län. Det är relativt många sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i länet under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Under april till juni såldes det 74 fler fritidshus i Södermanland än snittet för det senaste året. April till juni är, historiskt sett, en tid då det säljs fler fritidshus än under resten av året, men också om vi tar det här i beaktande var bostadsmarknaden ovanligt aktiv under de senaste tre månaderna.
De sålda fritidshusen i Södermanlands län hade ett genomsnittligt pris på 2,1 miljoner kronor. I fjol gjordes 109 affärer vid den här tiden på året.
I hela Sverige såldes 1 594 fritidshus för i snitt 2,3 miljoner kronor.

Ladda ner i fler format
Statistiken visar även på en prisnedgång i Södermanlands län. Medelpriset på försäljningarna av fritidshus i länet var 2 procent lägre än för ett år sedan. Även i hela Sverige sjunker priserna på fritidshus. I hela riket noterades en prisnedgång på 2 procent.

Ladda ner i fler format
Priserna på fritidshus sjunker i 23 av landets kommuner, medan de stiger i 13 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Ladda ner i fler format
Bland kommunerna i Södermanland sjunker priserna på fritidshus i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Nyköping där priserna sjönk med 10 procent. I Strängnäs däremot steg priserna med 2 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i sex av länets nio kommuner.
Priserna på bostadsrätter går neråt något
Priserna på bostadsrätter har gått ner i Södermanlands län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 1 procent.
I hela Sverige däremot ökar priserna på bostadsrätter. I hela riket noterades en prisuppgång på 3 procent.

Ladda ner i fler format
Priserna på bostadsrätter stiger i 63 av landets kommuner, medan de sjunker i 37 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Ladda ner i fler format
Bland kommunerna i Södermanland sjunker priserna på bostadsrätter i fyra av sex kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Oxelösund där priserna sjönk med 24 procent. I Strängnäs däremot steg priserna med 5 procent.
Sammanlagt såldes 556 bostadsrätter i Södermanlands län mellan april och juni till ett genomsnittligt pris på 1,6 miljoner kronor. I fjol gjordes 569 affärer vid den här tiden på året.
I hela Sverige såldes 28 129 bostadsrätter för i snitt 3,0 miljoner kronor.

Ladda ner i fler format
Priserna på villor ökar kännbart
Villapriserna har gått upp i Södermanlands län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 5 procent.
Även i hela Sverige ökar villapriserna. I hela riket noterades en prisuppgång på 3 procent.

Ladda ner i fler format
Priserna på villor stiger i 95 av landets kommuner, medan de sjunker i 41 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Ladda ner i fler format
Bland kommunerna i Södermanland stiger priserna på villor i två av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Eskilstuna där priserna steg med 12 procent. I Trosa däremot sjönk priserna med 3 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i fyra av länets nio kommuner.
Sammanlagt såldes 538 villor i Södermanlands län mellan april och juni till ett genomsnittligt pris på 3,3 miljoner kronor. I fjol gjordes 487 affärer vid den här tiden på året.
I hela Sverige såldes 16 639 villor för i snitt 3,9 miljoner kronor.

Ladda ner i fler format
Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Eskilstuna | +12 % ▲ | 160 | 3,5 miljoner |
| Flen | 37 | 2,1 miljoner | |
| Gnesta | 23 | 3,3 miljoner | |
| Katrineholm | ±0 % ▸ | 52 | 2,6 miljoner |
| Nyköping | −2 % ▼ | 95 | 3,2 miljoner |
| Oxelösund | 25 | 2,3 miljoner | |
| Strängnäs | +8 % ▲ | 82 | 4,2 miljoner |
| Trosa | −3 % ▼ | 45 | 4,9 miljoner |
| Vingåker | 19 | 1,7 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Eskilstuna | −1 % ▼ | 212 | 1,7 miljoner |
| Flen | 10 | 0,7 miljoner | |
| Gnesta | 14 | 1,7 miljoner | |
| Katrineholm | −12 % ▼ | 33 | 1,2 miljoner |
| Nyköping | ±0 % ▸ | 143 | 1,4 miljoner |
| Oxelösund | −24 % ▼ | 37 | 0,5 miljoner |
| Strängnäs | +5 % ▲ | 78 | 2,1 miljoner |
| Trosa | −6 % ▼ | 28 | 2,4 miljoner |
| Vingåker | 1 | 1,1 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Eskilstuna | 8 | 1,9 miljoner | |
| Flen | −6 % ▼ | 29 | 1,8 miljoner |
| Gnesta | 12 | 2,4 miljoner | |
| Katrineholm | 14 | 1,9 miljoner | |
| Nyköping | −10 % ▼ | 18 | 2,1 miljoner |
| Oxelösund | 0 | ||
| Strängnäs | +2 % ▲ | 37 | 2,3 miljoner |
| Trosa | 6 | 4,2 miljoner | |
| Vingåker | 12 | 1,6 miljoner |
