Så många som 16 procent av tågen i Västernorrlands län var mer än fem minuter försenade under juni. Det visar Newsworthys sammanställning av alla tågförseningar förra månaden.
Totalt var 16 procent av de ankommande tågen i Västernorrlands län mer än fem minuter försenade under juni bland de tåg som angjorde någon av stationerna i länet. Åtta procent var så mycket som en kvart försenade.
Dagen med flest sena tåg var måndag den 3 juni, när 38 procent av tågen var mer än fem minuter försenade. Under 24 dagar var mer än var tionde tåg sent.

Ladda ner i fler format
Den allra största förseningen bland de ankommande tågen hade tåg nummer 93 (Vy Nattåg) från Riksgränsen den 24 juni. Enligt Trafikverkets trafikmeddelande var tåget 6 timmar och 16 minuter försenat när det nådde Sundsvall C klockan 11.09. Detta är den ankomsttid som angavs på informationsskyltar och liknande. I extrema fall, till exempel när tåg evakuerats på spåren och passagerarna körts vidare med buss, kan den här ankomsttiden vara missvisande. Långa förseningar kan också bero på att tågtrafiken stoppats på en viss sträcka, och att ett avgående tåg fått en helt ny avgångstid senare på dygnet.
De drygt 3 000 tåg vi samlat ankomsttider för när de passerade1 Västernorrlands län under månaden var sammanlagt 170 timmar och 40 minuter sena – i genomsnitt 5 minuter och 6 sekunder per tåg.
I officiell statistik över tågförseningar räknas normalt hur stor andel av de ej inställda tågen som når sin slutstation inom en viss tid. Insamlingsmetoden gör att siffrorna i den här artikeln inte är rakt av jämförbara med den officiella statistiken (som publiceras senare, och endast på riksnivå), men indikerar att junipunktligheten i riket som helhet kommer att vara väl under 90 procent – sannolikt något högre än maj månads 86,8 procent, men ännu långt från det branschgemensamma målet på 95 procent.
Rutt (båda riktningar) | Andel tåg mer än 5 minuter sena | Genomsnittlig försening |
---|---|---|
Stockholm C–Östersund C (SJ Snabbtåg) | 50,9 % | 14 minuter och 48 sekunder |
Luleå–Stockholm C (Vy Nattåg) | 38,9 % | 14 minuter och 35 sekunder |
Duved–Stockholm C (SJ InterCity · SJ Nattåg) | 31,1 % | 9 minuter och 28 sekunder |
Stockholm C–Sundsvall C (SJ Snabbtåg) | 24,6 % | 8 minuter och 43 sekunder |
Stockholm C–Umeå C (SJ Snabbtåg · SJ Nattåg) | 19,5 % | 6 minuter och 29 sekunder |
Duved–Sundsvall C (Norrtåg) | 14 % | 3 minuter och 17 sekunder |
Sundsvall C–Östersund C (Norrtåg) | 12,9 % | 2 minuter och 24 sekunder |
Storlien–Sundsvall C (Norrtåg) | 11,8 % | 5 minuter och 9 sekunder |
Gävle C–Sundsvall C (X-Tåget) | 9,8 % | 2 minuter och 38 sekunder |
Gävle C–Sundsvall V (X-Tåget) | 9,4 % | 2 minuter och 36 sekunder |
Sundsvall C–Umeå C (Norrtåg) | 9 % | 2 minuter och 11 sekunder |
Umeå C–Örnsköldsvik C (Norrtåg) | 7,2 % | 57 sekunder |
Sundsvall C–Åre (Norrtåg) | 5,7 % | 1 minut och 48 sekunder |
Härnösand C–Umeå C (Norrtåg) | 5,6 % | 1 minut och 13 sekunder |
Kramfors–Umeå C (Norrtåg) | 5,6 % | 1 minut och 45 sekunder |
För tåg som stannar vid flera stationer i ett län eller en kommun anges här den genomsnittliga förseningstiden vid ankomsterna till samtliga stationer i regionen, för tåg på den aktuella sträckan. Här ingår sträckor med fler än 15 tåg under månaden.

Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Andel försenade tåg från olika avgångsstationer
█ >10 procent
█ 5–10 procent
█ <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Västernorrlands län.
Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.
Tid | Orsak | Meddelande |
---|---|---|
2 juni 19.55–3 juni 14.45 | spårfel | Förseningar i tågtrafiken på grund av ett signalfel mellan Örnsköldsvik och Nordmaling |
3 juni 16.15–17.00 | fordonsfel | Stopp i tågtrafiken mellan Hudiksvall och Iggesund sedan kl 16 |
3 juni 16.59–18.50 | träd | Stopp i tågtrafiken på grund av naturhändelse mellan Sundsvall och Stöde |
4 juni 8.18–16.00 | elfel | Störningar i tågtrafiken förbi Örnsköldsvik på grund av ett signalfel |
11 juni 6.19–10.00 | elfel | Förseningar i tågtrafiken på grund av ett elfel vid Stockholms centralstation |
12 juni 11.44–13.30 | levande tamdjur i spårområde | Förseningar kan uppstå i tågtrafiken på grund av djur i spårområdet mellan Bodafors och Stockaryd |
13 juni 10.25–20.45 | växelfel | Stopp i tågtrafiken mellan Umeå östra och Umeå central på grund av ett växelfel |
14 juni 11.40–17 juni 15.30 | spårfel | Stopp i tågtrafiken mellan Stöde och Sundsvall på grund av spårfel |
19 juni 3.45–15.00 | elfel | Stopp för all tågtrafik till och från Stockholm Central på grund av elfel |
20 juni 11.48–1 juli 4.00 | banarbete | Från 29 juni kl 04:00 till 1 juli kl 04:00 är det stopp på sträckan mellan Sundsvall och Örnsköldsvik |
24 juni 11.01–13.00 | olycka | Stopp i tågtrafiken mellan Knivsta och Uppsala sedan ca kl 11:00 på grund av olycka |
24 juni 14.54–15.20 | fordonsfel | Gävle-Sundsvall: Det är störningar på sträckan på grund av ett stillastående godståg norr om Gävle |
27 juni 8.24–11 juli 16.00 | banarbete | Det är under dagtid ändringar i tågtrafiken på grund av ett planerat banarbete |
27 juni 15.02–15.50 | obehöriga i spårområdet | Trafiken åter igång vid Norrviken sedan kl 15:20 efter tidigare stopp på grund av obehöriga i spårområdet |
28 juni 7.27–29 juni 5.00 | spårfel | Stopp i tågtrafiken mellan Surahammar och Virsbo på grund av ett spårfel |
28 juni 15.39–18.00 | signalfel | Det är förseningar på sträckan på grund av ett signalfel i Söderhamn |