Det är risk för ostadigt väder i stora delar av landet under midsommarhelgen i år. I Lidingötrakten har chansen till ett regnfritt midsommarfirande historiskt varit omkring tre på fyra, visar Newsworthys genomgång av väderhistoriken vid SMHI:s mätstationer.
Den här veckan är det många som följer väderprognosen och hoppas på uppehållsväder under midsommarfirandet. Så hur vanligt är det att det regnar på midsommar på Lidingö? Inom kommunens gränser finns ingen mätstation med en längre tidsserie nederbördsdata, men vid mätstationen Vallentuna (17 kilometer norr om Lidingö1) har det fallit minst en millimeter nederbörd under 28 procent av alla midsommaraftnarna sedan 1952. Blötast var midsommarafton 1974. Under ett dygn föll 10,1 millimeter regn vid stationen.
Maxtemperaturen har nått över 20 grader på midsommar omkring varannat år vid Stockholm-Bromma Flygplats (tio kilometer väster om Lidingö), den närmaste nu aktiva station som har en längre sammanhängande serie maxtemperaturer. Tio gånger har den varit högre än 25 grader.
Den blåsigaste midsommaraftonen inträffade 1995, med som mest 8 sekundmeter (alltså en frisk bris) i medelvind under 10 minuter, vid Stockholm-Observatoriekullen. Från den stationen har vi vinddata sedan 1961.
Mått | Rekord | Midsommarafton | Mätstation |
---|---|---|---|
Regnigast | 10,1 mm | 1974 | Vallentuna |
Blåsigast (högsta medelvind, 10 min) | 8 m/s | 1995 | Stockholm-Observatoriekullen |
Värden från midsommarafton respektive år, oavsett vilket datum den inträffade. Midsommarafton inträffar sedan 1953 alltid fredagen närmast efter den 19 juni, innan dess den 23 juni.