Det är risk för ostadigt väder i stora delar av landet under midsommarhelgen i år. I Övertorneå har chansen till ett regnfritt midsommarfirande historiskt varit omkring tre på fyra, visar Newsworthys genomgång av väderhistoriken vid SMHI:s mätstationer.
Den här veckan är det många som följer väderprognosen och hoppas på uppehållsväder under midsommarfirandet. Så hur vanligt är det att det regnar på midsommar i Övertorneå? Vid mätstationen Övertorneå har det fallit minst en millimeter nederbörd under 27 procent av alla midsommaraftnarna sedan 1951. Blötast var midsommarafton 1984. Under ett dygn föll 14 millimeter regn vid stationen.
Den allra högsta midsommartemperaturen nåddes år 1985: 27,3 grader när kvicksilvret stod som högst på midsommaraftonen.
Maxtemperaturen har nått över 20 grader på midsommar omkring två av fem år. Två gånger har den varit högre än 25 grader.
Den blåsigaste midsommaraftonen inträffade 1957, med som mest 9 sekundmeter (alltså tämligen friska men inte extrema vindar) i medelvind under 10 minuter, vid Övertorneå. Från den stationen har vi vinddata sedan 1955.
Mått | Rekord | Midsommarafton | Mätstation |
---|---|---|---|
Varmast (högsta maxtemperatur) | 27,3° | 1985 | Övertorneå |
Kallast (lägsta maxtemperatur) | 9° | 2014 | Ylinenjärvi A |
Regnigast | 14 mm | 1984 | Övertorneå |
Blåsigast (högsta medelvind, 10 min) | 9 m/s | 1957 | Övertorneå |
Värden från midsommarafton respektive år, oavsett vilket datum den inträffade. Midsommarafton inträffar sedan 1953 alltid fredagen närmast efter den 19 juni, innan dess den 23 juni.