Blir det upppehåll på mid­sommar? Så ofta har det regnat i Kristinehamn

Kristinehamns kommun Väder
Sommarblommor i vas

Det är risk för ostadigt väder i stora delar av landet under mid­sommar­helgen i år. I Kristinehamn har chansen till ett regnfritt midsommarfirande historiskt varit omkring tre på fyra, visar Newsworthys genomgång av väderhistoriken vid SMHI:s mätstationer.

Den här veckan är det många som följer väderprognosen och hoppas på uppehållsväder under midsommarfirandet. Så hur vanligt är det att det regnar på midsommar i Kristinehamn? Vid mätstationen Kristinehamn har det fallit minst en millimeter nederbörd under 27 procent av alla midsommaraftnarna sedan 1945. Blötast var midsommarafton 1980. Under ett dygn föll 26 millimeter regn vid stationen.

Den allra högsta midsommartemperaturen nåddes år 1947: 30 grader när kvicksilvret stod som högst på midsommaraftonen.

Maxtemperaturen har nått över 20 grader på midsommar omkring varannat år, och ett år av fem har den varit över 25 grader.

Den blåsigaste midsommaraftonen inträffade 1969, med som mest 6 sekundmeter (alltså en frisk bris) i medelvind under 10 minuter, vid Åtorp. Från den stationen har vi vinddata sedan 1965.

MåttRekordMidsommaraftonMätstation
Varmast (högsta maxtemperatur)30°1947Kristinehamn
Kallast (lägsta maxtemperatur)13,5°1987Kristinehamn
Regnigast26 mm1980Kristinehamn
Blåsigast (högsta medelvind, 10 min)6 m/s1969Åtorp

Värden från midsommarafton respektive år, oavsett vilket datum den inträffade. Midsommarafton inträffar sedan 1953 alltid fredagen närmast efter den 19 juni, innan dess den 23 juni.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.