Det är risk för ostadigt väder i stora delar av landet under midsommarhelgen i år. I Munkedal har chansen till ett regnfritt midsommarfirande historiskt varit omkring tre på fem, visar Newsworthys genomgång av väderhistoriken vid SMHI:s mätstationer.
Den här veckan är det många som följer väderprognosen och hoppas på uppehållsväder under midsommarfirandet. Så hur vanligt är det att det regnar på midsommar i Munkedal? Vid mätstationen Heden har det fallit minst en millimeter nederbörd under 39 procent av alla midsommaraftnarna sedan 1945. Blötast var midsommarafton 2007. Under ett dygn föll 33,7 millimeter regn vid stationen.
Den allra högsta midsommartemperaturen nåddes år 1970: 30,1 grader när kvicksilvret stod som högst på midsommaraftonen. Maxtemperaturen uppmättes på stationen Svarteborg. Just midsommar 1970 var rekordvarm i stora delar av landet.
Maxtemperaturen har nått över 20 grader på midsommar omkring ett av fem år vid Väderöarna A (fyra mil väster om Munkedal2), den närmaste nu aktiva station som har en längre sammanhängande serie maxtemperaturer.
Den blåsigaste midsommaraftonen inträffade 1967, med som mest 8 sekundmeter (alltså tämligen friska men inte extrema vindar) i medelvind under 10 minuter, vid Svarteborg. Från den stationen har vi vinddata sedan 1965.
Mått | Rekord | Midsommarafton | Mätstation |
---|---|---|---|
Varmast (högsta maxtemperatur) | 30,1° | 1970 | Svarteborg |
Kallast (lägsta maxtemperatur) | 14,8° | 1996 | Dingle |
Regnigast | 33,7 mm | 2007 | Heden |
Blåsigast (högsta medelvind, 10 min) | 8 m/s | 1967 | Svarteborg |
Värden från midsommarafton respektive år, oavsett vilket datum den inträffade. Midsommarafton inträffar sedan 1953 alltid fredagen närmast efter den 19 juni, innan dess den 23 juni.